Ciśnieniomierz dla seniora

Ciśnienie tętnicze jest jedną z powszechnych dolegliwości, jakie występują wśród społeczeństwa, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Medycznie nazywając jest to nacisk, jaki krew wywołuje na ścianę tętnic. Potocznie zaś można stwierdzić, iż jest to istotny element, pozwalający określić kondycję zdrowotną człowieka. Wysokość ciśnienia ma bardzo ważne znaczenie którego nie należy bagatelizować ponieważ zarówno wysokie ciśnienie jak i niskie wskazuje na nieprawidłowości zachodzące w organizmie ludzkim. Na zmianę ciśnienia  ma wpływ szereg czynników zależnych od wieku, sytuacji życiowej, stresu w życiu codziennym, a także stan zdrowia człowieka. Dynamiczna jakość życia współczesnego, podczas którego na co dzień narażani jesteśmy na sytuacje stresujące oraz nerwowe skutkuje w dalszym etapie konsekwencjami zwykle w postaci nadciśnienia. Wykonywanie zatem pomiaru ciśnienia tętniczego jest bardzo ważną czynnością, która powinna być codzienną profilaktyką dla osób, które mają problemy ze skokami ciśnienia,  zwłaszcza osób starszych. Ze względu na występowanie większości osób starszych w Domu Seniora nad Strumykiem pomiar ciśnienia w tym miejscu to codzienność. Dzięki temu szansa na wcześniejsze wykrycie choroby jest znacznie większa a w dalszym etapie zastosowanie odpowiedniego leczenia  zapobiegnie rozwojowi groźnych chorób związanych z krążeniem krwi. Zasada jest zatem prosta, a mianowicie systematyczne mierzenie ciśnienia sprawia, że nasze zdrowie oraz zmiany zachodzące w organizmie są pod kontrolą. Wydawać by się mogło, że pomiar ciśnienia tętniczego to błaha sprawa zwłaszcza przy tak rozmaitym wyborze ciśnieniomierzów, jaki oferuje rynek w dzisiejszym czasie.  

Jak dokonać prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego

Nie mniej jednak jest zupełnie inaczej. Wybór ciśnieniomierza jest ważny, jednak zachowanie odpowiednich zasad przy wykonywaniu pomiaru ciśnienia tętniczego jest jeszcze bardziej ważne, o czym większość osób korzystających z ciśnieniomierza nie zdaje sobie sprawy zwłaszcza osób starszych. Skutkiem czego wykonany pomiar często jest błędny i nie odzwierciedla dokładnego ciśnienia, jaki dana osoba posiada. Aby zmierzyć odpowiednio ciśnienie należy pamiętać o następujących warunkach, które należy uwzględnić przy jego wykonywaniu: 
  1. Po pierwsze  pomiaru ciśnienia należy dokonywać codziennie o regularnych godzinach najlepiej trzy razy w ciągu doby. 
  2. Pomiaru ciśnienia nie należy wykonywać zaraz po aktywnym wysiłku fizycznych, po spożyciu napojów podnoszących bezpośrednio ciśnienie, zawierających kofeinę oraz alkohol.
  3. Pomiaru ciśnienia należy wykonywać każdorazowo  na tej samej ręce,  która ma mniejszą sprawność praktyczną. Czynność dokonujemy siedząc w milczeniu, opanowaniu, w sytuacji bez głosowej.  Podczas  wykonywania pomiaru należy wystrzegać się rozmów oraz przebywać w czasie spoczynku. Rękę należy trzymać w luźnej pozycji opartej na stole lub innym przedmiocie tak by mięśnie nie były napięte podczas pomiaru. Zapinany ściągacz ciśnieniomierza należy założyć bezpośrednio na rękę nie zaś na ubranie w taki sposób by było możliwe włożenie dwóch palców. 
Na podstawie wyżej wyszczególnionych zasad często wydaje się, że są one oczywiste, niestety te jakże oczywiste reguły bardzo często są pomijane zwłaszcza przez seniorów w rezultacie czego pomiar ciśnienia jest błędny  i nie zgodny z faktyczną prawdą. Ważne jest zatem aby każdy senior który jest zobowiązany do wykonywania sobie pomiaru ciśnienia tętniczego był odpowiednio przeszkolony w tym kierunku.

Regularne pomiary ciśnienia

Często jednak ze względu na wiek bądź sprawność fizyczną osoby starsze nie są zdolne wykonać sobie same w sposób prawidłowy pomiaru, dlatego w Domu Seniora nad Strumykiem opiekunowie pomagają w należyty sposób wykonać badanie bądź też robią je osobiście. Skutkiem czego pomiar jest autentyczny z rzeczywistością, a w  rezultacie lekarz analizując wyniki pomiaru jest świadomy, jakie leki senior powinien przyjmować w dalszym etapie leczenia.

Tagi: ciśnieniomierz dla seniora, prawidłowy pomiar ciśninie u osoby starszej, jak ważne jest mierzenie ciśninia, jak prawidłowo zmierzyć ciśninie, niskie ciśninie u seniora, wysokie ciśninie u seniora, ciśnieniomierz dla dziadka,