Czym różni się fizykoterapia od fizjoterapii ?

Po chwili zastanowienia odpowiedź większości z nas pewnie padłaby bardzo szybko, bowiem przez większość społeczeństwa słowa te są uznawane za niczym się nie różniące, a już z pewnością podobne. Nie mniej jednak mimo iż nazwy tych słów brzmią podobnie, w rzeczywistości pojęcia te są różniące i nie należy traktować jako jednakowe. Zarówno fizykoterapia jak i fizjoterapia to rodzaje metod leczniczych mających na celu uzdrowienie oraz zapobieganie różnego rodzaju schorzeniom.

Różnica, jaka występują między nimi jest taka, że fizykoterapia to forma nauki, która jak sama nazwa mówi wykorzystuje w swoim zastosowaniu czynniki fizyczne, mająca za zadanie powstrzymać chorobę, pokonać ból, fazę zapalną. Jako czynniki fizyczne rozumie się wykorzystanie tych, które są pochodzenia naturalnego jak słońce a razem z nim występujące promieniowanie UV, ultradźwięki, prąd elektryczny.

Fizjoterapia

Fizjoterapia jest niczym innym, jak pochodnym rodzajem leczniczym wchodzącym w skład fizykoterapii. Inaczej nazywana metodą działania na bodźcach człowieka ze względu  na wrażliwość ludzką możliwy jest taki rodzaj leczenia. To dzięki niej możliwe jest przeprowadzania rehabilitacji medycznych, które mają za zadanie doprowadzić stan pacjenta do poprzedniego przed chorobą, lub w zależności od sytuacji do stopnia jak najbardziej ułatwiającego sprawne funkcjonowanie na co dzień. Zatem fizykoterapia, obejmuję swoim zasięgiem fizjoterapię, jest  jedną gałęzi ochrony zdrowia, w której rozmaity udział bierze właśnie między innymi zastosowanie fizjoterapii. Udział fizykoterapii w fizjoterapii jest znaczny, bowiem fizjoterapeuci w stosowanych przez siebie rehabilitacjach również wykorzystują elementy fizykoterapii. Dzięki regularnemu stosowaniu fizjoterapii możliwa jest poprawa kondycji fizycznej, często nawet odzyskanie sprawności ruchowej, zmniejszenie oraz zniwelowanie bólów różnego pochodzenia. Co więcej fizjoterapia  prowadzi do odzyskania równowagi psychicznej oraz pewności siebie, która często zostaje zatracona poprzez chociażby brak samodzielności lub inne bolączki ludzkie. Fizjoterapia zajmuję się różnego rodzaju chorobami począwszy od dolegliwości związanymi z krążeniem krwi, choroby na tle nerwowym, schorzenia obejmujące dolegliwości skórne oraz problemy pokarmowe. Widać zatem, że fizjoterapia to rozbudowany rodzaj metod  leczniczych który wykorzystuje w swoich sposobach medycznych fizykoterapię, która jest fundamentem leczenia uzdrowiskowego. Wśród zabiegów fizykoterapii można wyróżnić terapię zimnem czyli kriokomorę, terapię z wykorzystaniem lasera oraz ultradźwięków a także sauny.

Fizykoterapia

Na temat fizykoterapii jak i samej fizjoterapii ogromną wiedzę posiada jeden z fizjoterapeutów pracujący w Domu Seniora nad Strumykiem, gdzie dzięki swoim umiejętnością wykonuje skuteczne metody oraz rehabilitacje medyczne wśród osób starszych, które mają za zadanie poprawić ich sprawność ruchową oraz wspomóc walkę z różnorodnego rodzaju dolegliwościami. Seniorzy bardzo chwalą sobie pomoc fizjoterapeuty, który poprzez terapię zajęciowe takie jak np. kinezyterapia przeprowadza gimnastykę ruchową wśród seniorów jednocześnie zapewniając im świetną zabawę. Zatem nie ulega wątpliwości, że oba rodzaje metod leczenia jak fizjoterapia i fizykoterapia zasługują na uwagę, jednakże nie należy ich mylić ponieważ są to podobne działy medyczne po części nawet związane, niemniej jednak znacznie odmienne medycznie, warto zatem znać ich znaczenie.


Tagi: fizykoterapia, fizjoterapia,