Hospicja - istotne informacje

O ile młodość się Panu Bogu udała to jednak ze starością niestety bywa różnie. Dlaczego różnie? Otóż zdarza się, że pomimo wieku osoby starsze są samodzielne do końca swojego życia i nie potrzebują zbytnio opieki drugiej osoby i taką też starość życzyłby sobie każdy z nas. Nie mniej jednak nie mamy na to zbyt dużego wpływu, coraz częściej odnotowuje się przypadki gdzie dochodzi do sytuacji, w której senior na stare lata staje się całkowicie osobą niesamodzielną, zupełnie uzależnioną od osób trzecich zwłaszcza gdy dotyka go choroba. Co gorsza zdarza się, że pomoc osoby zamieszkującej ze starsza osobą lub opiekuna sprawującego opiekę nad seniorem nie jest już wystarczająca. W wyniku takich przypadków powstały właśnie hospicja.

Co to jest hospicjum ?

To miejsce przeznaczone dla osób schorowanych, których wyleczenie jest niemożliwe. Hospicjum ma za zadanie zapewnić seniorom opiekę polegającą na pokonywaniu objawów cielesnych  takich jak np. wymioty, rozwolnienie czy apatia. Głównym zadaniem hospicjum jest uśmierzenie bólu jaki doświadczają pacjenci w nim przebywający ponieważ są to osoby cierpiące z powodu różnych chorób, które niestety z różnych przyczyn są nie do zwalczenia. 

Jakie są rodzaje hospicjum ?

Najczęściej wśród pacjentów, którzy zostają powierzeni opiece hospicyjnej są osoby cierpiące na raka, zarażone wirusem HIV, z zaburzeniami oddechowymi, z ogniskami martwicy przeradzającej się w odleżyny lub jeszcze z innymi dolegliwościami. Z związku z występowaniem różnorodnych chorób w ośrodku hospicyjnym warto się zastanowić jaki rodzaj opieki wybrać biorąc jednocześnie pod uwagę położenie oraz kondycję chorej osoby. 
 
Poradnia medycyny paliatywnej
 
 Jednym z  rodzajów opieki hospicyjnej jest poradnia medycyny paliatywnej, która może zostać udzielona na dwa sposoby: okoliczności ambulatoryjne lub w formie  odwiedzin domowych. Taki rodzaj pomocy jest kierowany do osób, których kondycja zdrowotna jest na tyle dobra, że mogą samodzielnie wybrać się do lekarza. W przypadku problemów 
z poruszaniem się oraz samodzielnym dotarciem do  przychodni pacjent ma prawo korzystać z opieki w postaci wizyt domowych.
 
Hospicja domowe
 
Choremu, który przyjmuje pozycję leżącą i nie jest samodzielny należą się 2 wizyty domowe w tygodniu. Skierowanie wypisuje lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista z konkretnej. Kolejnym rodzajem możliwości skorzystania z opieki hospicyjnej jest tzw. hospicjum domowe, które jak sama nazwa mówi - pacjent przebywa w domu gdzie jest odwiedzany zwykle raz w tygodniu przez lekarza i w zależności od potrzeb innych fachowców konkretnych specjalizacji. Ponadto często odwiedzającą osobą pacjenta jest pielęgniarka gdzie jej wizyty powtarzają się 3 razy w tygodniu. Dodatkowo w formie tej  istnieje możliwość użyczenia oprzyrządowania oraz specjalnych akcesoriów medycznych jak np. materaca zapobiegającego powstawaniu odleżyn czy też kule umożliwiające chodzenie. W przypadku powzięcia decyzji o wyborze opieki hospicyjnej w domu należy wziąć pod uwagę iż warunkiem jej otrzymania jest posiadanie przynajmniej jednego stacjonarnego opiekuna niezależnie od warunków leczenia.
 
Hospicja stacjonarne
 
Ostatnim z możliwych rodzajów hospicjów jest właśnie stałe, 24 godzinne – co znaczy że pacjenci mają zapewnioną tam nieustanną opiekę a rodzina może odwiedzać ich w dobrowolnym dla nich czasie. Hospicjum stacjonarne przeznaczone jest dla osób ciężko chorych, cierpiących którzy wymagają ciągłej opieki, zatem opieka domowa w ich przypadku nie wchodzi w grę. Koszt pobytu chorego w ośrodku hospicyjnym jest darmowy pod warunkiem iż pacjent jest ubezpieczony, w ten czas opłaty są regulowane przez NFZ, ewentualnie jest on opłacany w wynikiem zbiórek charytatywnych. Jedyne koszty jakie pacjent ponosi w ramach opieki hospicyjnej dotyczy opieki hospicjum domowego, w tym przypadku  chory sam opłaca sobie lekarstwa oraz inne dodatkowe akcesoria do opatrunków.
 
Oprócz posiadanego ubezpieczenia aby móc zostać skierowanym do hospicjum należy posiadać dokument od lekarza, który by wskazywał na takie skierowanie, zgodę chorego lub jego opiekuna potwierdzającą aprobatę na opiekę hospicyjną a także pismo potwierdzające, że leczenie podłoża choroby zostało zakończone.
 
Podsumowanie
 
Hospicjum to ostatnia droga jaką pokonuje człowiek przed momentem kiedy odejdzie ze świata doczesnego. Warto zatem zastanowić się jakie hospicjum wybrać dla swojego bliskiego chorego bądź też zapoznać się z przedstawianymi ofertami ponieważ bywa że przychodzi taki etap w życiu człowieka, w którym niestety starość nie zawsze jest korzystna, bądź też choroba nie oszczędza człowieka 

Tagi: hospicjum Częstochowa, prywatny dom opieki, dom opieki dla seniora, prywatne hospicjum Częstochowa, opieka dla chorych, opieka dla seniorów,