Opieka nad starszą osobą może być trudna

Z chwilą narodzin człowiek się uczy, rozwija, poznaje wszystkie elementy życia od podstaw co jest pięknym zjawiskiem. Z upływem lat staje się dorosłym człowiekiem, który z roku na rok jest coraz bardziej doświadczony ale przede wszystkim też samodzielny w życiu. Kolejnym etapem życia człowieka jest wiek średni, którego punktem kulminacyjnym jest starość. Samo słowo starość czy też osoba starsza zwykle wywołuje niepokój, strach czy też niepewność. Dzieje się tak ze względu iż nigdy nie wiadomo jakiego etapu starości dożyjemy. Zdarza się często, że człowiek będąc młodą, energiczną osobą pełną życia i pomysłów na siebie i na swoje życie staję się osobą, która wymaga opieki drugiego człowieka. Można by powiedzieć, że sytuacja się powiela z tą różnicą, że dziecko, które dopiero poznaje nowy świat jest łatwiej nauczyć oraz przekonać do pewnych czynności niż osobę starszą. Z pewnością najlepiej fakt jest ten znany komuś, kto dotychczas z taką sytuacją miał do czynienia.

Opieka nad swoją babcią, mamą czy inną bliską osobą, której chętnie oddało by się czasem serce aby tylko jej pomóż w przezwyciężeniu trudności, z jakimi boryka się starsza osoba czy też choćby z samej chęci uszczęśliwienia staruszki jest bardzo wymagającym zadaniem. Kontakt oraz codzienna opieka często 24 godzinna nad osobą starszą wymaga wiele zaangażowania, cierpliwości a ponadto czasu drugiej osoby. Nade wszystko to czynność, która wymaga bardzo dużej odpowiedzialności. Z tego względu osoba, która podejmuję się opieki nad starszą osobą powinna mieć to na uwadze. Pomimo licznych wyrzeczeń oraz ogromnego wkładu w celu zapewnienia wszystkich niezbędnych potrzeb oraz chęci obdarzenia ciepłem rodzinnym starszą osobą dzieje się tak, że kontakt z osobą w sędziwym wieku jest utrudniony, a sam staruszek nie jest szczęśliwy, czuje się natomiast „ciężarem” w domu.

Dlaczego tak się dzieję ? I czy tak musi być ?  

Na pewno na to pytanie próbowała znaleźć odpowiedź już nie jedna jednostka na tym świecie, zwłaszcza taka, która miała okazję się z tym spotkać. Klucz rozwiązania tego dylematu nie trzeba szukać wcale daleko. Ciągła chęć sprawiania przyjemności osobie starszej, zagwarantowaniu jej wszystkich niezbędnych warunków do godnego życia, czy też dążenie do szczęścia seniorki czy seniora sprawia często, że sami czujemy wypalenie, zmęczenie. Co więcej osoba, która jest w naszych rękach także odnosi takie wrażenie, tym samym nie czuje się szczęśliwa pomimo licznych usiłowań i starań. Będąc jednak na miejscu starszej osoby nikt z nas nie chciałby być uzależniony od drugiego człowieka, ograniczony na każdym kroku ze względu na swój wiek. Zdarza się często może nie potrzebnie, że w ramach nadopiekuńczości osoba starsza ma również z taką troską styczność. Istnieje stereotyp, że starsza osoba, której należy poświęcać czas i troskę to jednoznaczne z telewizją i kapciami, czy też musi być ukierunkowana na nieustanną modlitwę.

Nic bardziej mylnego.

Starsza osoba podobnie jak każda osoba potrzebuje normalnego życia, nie można zatem narzucać ani osaczać ją z każdej strony. Jak każda jednostka ludzka potrzebuje kontaktu ze swoimi rówieśnikami, rozrywki oczywiście w wszystko w ramach swoich sił i zainteresowań, wypoczynku ale też aktywnego spędzania czasu. Należy zatem wszystkie te sprawy rozgraniczyć by w pewnych kwestiach nie przeholować wszystkiego w jednym kierunku. Niestety często dzieję się tak, że osoba, która pełni rolę opiekuna nie widzi, że może robić coś w tej kwestii źle. Pomimo licznych usiłowań osoba starsza źle się czuje w takim układzie co skutkuje zamknięciem się w sobie oraz na otaczającą rzeczywistość. W przypadku gdy dojdzie do takiej sytuacji, pewnie przychodzą niejednokrotnie myśli czy nie lepiej byłoby oddać osobę starszą do domu seniora, gdzie będzie miała zapewnioną opiekę gdzie może byłoby jej lepiej. Zaraz później odpychamy te myśli od siebie ponieważ dochodzimy do wniosku, że nie można tak postępować ze względu że to moja rodzina. Właśnie tutaj należy zdać sobie sprawę ze swojego błędu w myśleniu. Podczas codziennej rutyny, jaką jest wyjście do pracy, gdzie wychodząc pozostawiamy swoją bliską, straszą osobę opiekunce, rehabilitantce czy jeszcze innej osobie, która ma za zadanie opiekować się seniorką/ seniorem podczas naszej nieobecności, nie zdajemy sobie sprawę, że przez większość dnia nasz bliski spędza czas z obcą osobą. Pomimo, iż nie jest spokrewniona czasem lepiej zna i bardziej zdaje sobie sprawę z potrzeb jakich wymaga starszy człowiek. Zastanawiające jest zatem jak wiele osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawę. Wartym uwagi jest przeświadczenie, że jeżeli chce się zapewnić w sposób racjonalny fachową opiekę osobie starszej należy zdać sobie sprawę, że najlepszym rozwiązaniem z tej sytuacji jest powierzenie jej ekspertom, którzy w tej dziedzinie posiadają odpowiednie kwalifikację. Z tego też powodu nie można zamykać się na oferty, jakie przedstawia ośrodek dla starszych ludzi, ponieważ powstaje on właśnie po to by pomagać w trudnościach z opieką nad starszą osobą. Zatem ich celem nie jest więzienie staruszków tak jak zazwyczaj jest to mylnie odbierane przez społeczeństwo.  

Dom Seniora w Częstochowie

W tym celu powstał Dom Seniora ,,Nad Strumykiem'', który oferuje 24 godzinną opiekę nad osobami starszymi, gdzie nie będą tylko bezczynnie czekały na powrót z pracy bliskiej osoby ale spędzały aktywnie czas. Wszystko to jest możliwe, dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowników, którzy pracują w ośrodku, zapewniając osobom starszym spełnienie ich potrzeb, które traktowane są jako priorytet. W swojej ofercie ośrodek oferuje opiekę lekarską począwszy od opieki psychologa, dietetyka, dermatologa, fizjoterapeutę, geriatrę, diabetologa aż po terapeutę zajęciowego. Można być zatem pewnym, że powierzając seniora/ seniorkę w ręce specjalistów z takim wachlarzem umiejętności podopieczny będzie czuć się bezpiecznie, a jego życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Co więcej poprzez zabiegi rehabilitacyjne, pielęgnacyjne czy też aktywne zajęcia jakie organizuje dla swoich podopiecznych Dom Seniora nad Strumykiem osoby starsze zyskują na nowo poczucie wartości, chęć do życia oraz przede wszystkim przeświadczenie, że starość nie musi napawać lękiem oraz obawą. Duży wpływ na dobre samopoczucie seniorów ma komfortowe i nowoczesne, a jednocześnie proste wyposażenie ośrodka. Zdecydowanie przemawia za ich bezpieczeństwem oraz możliwością uzyskania niezakłóconego spokoju, którego tak bardzo potrzebują w sędziwym wieku. Wygodne pokoje 1-2 osobowe, które umożliwiają sprostać oczekiwaniom starszych osób oraz ich potrzebom. Domową oraz kompleksową kuchnię, która jest specjalnie przystosowana do potrzeb żywieniowych starszych osób, które są wcześniej ustalane po konsultacji z dietetykiem.

Zalety Domu Seniora Nad Strumykiem

Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za faktem, że opieka nad osobami starszymi nie musi być trudna jest to, że będąc w Domu Seniora nad strumykiem senior może nawiązać znajomości ze swoimi rówieśnikami, z którymi mogą wyjść do kawiarni która znajduję się we wnętrzu Domu Seniora nad Strumykiem. Ponadto do swojej dyspozycji mają piękny ogród gdzie mogą udać się na spacer by spędzić czas na świeżym powietrzu, dla osób które chcą zadbać o swoją sferę duchową jest specjalna kaplica gdzie podopieczni mają zapewnioną opiekę kapłańską oraz możliwość uczestnictwa w mszy świętej. Nie można też nie wspomnieć, że osoby starsze mają do swojej dyspozycji pełny dostęp do Internetu, telewizji, dzięki czemu mogą podążać za nowinkami technologicznymi współczesnego świata. Oprócz odwiedzin oraz spotkań z bliskimi mogą nawiązywać wideokonferencję z rodziną oraz bliskim osobami. Dom Seniora nad Strumykiem to nie tylko bezpieczne schronienie dla starszych osób to przede wszystkim aktywny tryb życia wypełniony interesującymi zajęciami, które pozwalają na rozwijanie swoich zainteresowań, dzięki którym osoby starsze są pozytywnie nastawione do życia oraz otwarte na świat. Podsumowując można z pewnością stwierdzić że opieka nad straszą osobą to ciężka, czasochłonna praca, która wymaga wielkiego wysiłku oraz wytrwałości od osób które podejmują się takiej opieki. Polecając jednak opiekę specjalistom w Domu Seniora nad Strumykiem widać z pewnością szereg zalet jakie podopieczny otrzymuje w ramach pobytu w tamtejszym miejscu. Trudności związane z opieką nad seniorami są rozkładane na wszelakie przyjazne ręce doświadczonych pracowników, dzięki których nie jest ona odczuwana ani przez opiekunów jak i samych podopiecznych. 


Tagi: jak wybrać do seniora, trudna opieka nad seniorem, opieka dla seniora, opieka dla seniora częstochowa, jaki dom seniora wybrać,