Jak radzić sobie podczas upałów?

Lato to jeden z najprzyjemniejszych okresów roku. Nierozerwalnie wiąże się ono jednak z jedną niedogodnością: upałami. Każdy człowiek reaguje na nie inaczej i ma inny próg odporności, jednak jest jedna grupa osób szczególnie narażona podczas nich na niebezpieczeństwo -  są nią seniorzy. W tym wpisie przedstawimy kilka skutecznych metod pozwalających w możliwie najbezpieczniejszy i najbardziej komfortowy sposób przetrwać wysokie temperatury. Rady te dedykowane są seniorom, jednak tak naprawdę skorzystać może z nich każdy z nas. 

Seniorzy powinni podczas upałów:

  • Unikamy słońca -  nie wychodzić z domu bez potrzeby. O zasadzie tej podczas upałów często przypominają nam środki masowego przekazu, jednak w praktyce często jest ona lekceważona. Tymczasem stosowanie się do niej może uchronić seniorów przed udarami słonecznymi. Osoby starsze powinny się powstrzymać od wychodzenia z domu zwłaszcza godzinach około południowych – najlepiej od godziny jedenastej do godzin popołudniowych. Jeśli w tym okresie muszą jednak wyjść, powinny pamiętać o poruszaniu się po miejscach zacienionych i koniecznie zabrać ze sobą wodę. 

Pozostanie w domu samo w sobie nie gwarantuje oczywiście niestety uniknięcia niedogodności związanych z upałami, dlatego też warto wyposażyć pomieszczenie w wiatraki lub inne urządzenia chłodzące. Pomoże również zamknięcie okien, dzięki czemu gorące powietrze z zewnątrz nie będzie się tak szybko dostawać do środka, a także zasłonięcie rolet stanowiących barierę dla promieni słonecznych.

  • Odpowiedni strój -  Wydaje się to kolejnym truizmem, jednak ma ogromne znaczenie. Podczas upału najlepiej sprawdzą się ubrania w jasnych barwach, przewiewne, a przede wszystkim – wykonane z naturalnych tkanin. Należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju syntetyków, które utrudniają skórze oddychanie i odprowadzanie nadmiaru ciepła na zewnątrz organizmu. Wychodząc z domu nie wolno również zapomnieć o nakryciu głowy, bez którego naprawdę nietrudno o udar słoneczny oraz o posmarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem.

Krem z filtrem nie tylko pozwoli na uniknięcie poparzeń i zminimalizuje ryzyko powstania czerniaka, ale także pozwoli na spowolnienie procesów starzenia. 

  • Pić dużo i regularnie - Podczas upałów seniorzy powinni wypijać przynajmniej 3 litry płynów dziennie. Najlepiej, jeśli będą to niegazowana woda mineralna oraz naturalne soki (przede wszystkim z warzyw). Doskonale sprawdzi się również chłodząca herbatka miętowa, która nie tylko nawodni organizm, ale również da przyjemne uczucie ochłody. Herbatkę taką w bardzo łatwy sposób można przygotować samodzielnie: wystarczy do tego mięta pieprzowa, 300 ml wrzątku, cytryna, woda niegazowana oraz, dla lepszego efektu - kostki lodu. Miętę należy zalać wrzątkiem, a po około 10 minutach do tak przygotowanego naparu dodaje się pokrojoną cytrynę i dolewa wody niegazowanej.

Na koniec należy wrzucić kostki lodu i gotowe: pyszny, orzeźwiający napój czeka na spożycie.

  • dbać o chłodzenie organizmu  - oraz ogólny komfort i dobre samopoczucie. Doskonałym sposobem jest wzięcie zimnego prysznica. Osobom, które nie wyobrażają sobie takiej „ekstrawagancji” polecić można stosowanie specjalnych żeli chłodzących, bądź wody termalnej. Pozwolą one organizmowi choć na chwilę odetchnąć od upału, a jednocześnie pomogą zadbać o wygląd skóry.

Stosowanie się do powyższych rad nie da oczywiście stuprocentowej pewności bezpieczeństwa podczas upałów, ale z pewnością pozwoli znieść je łatwiej i zmniejszy ryzyko udaru słonecznego. Rolą opiekunów osób starszych jest obserwacja zachowań organizmów seniorów i szybka reakcja w przypadku jakichkolwiek odstępstw od normy. 

 


Tagi: upały a seniorzy, jak radzić sobie podczas upałów, osoby starsze i wysoka temperatura, upały, gorąc na dworze i starsza osoba, jak starsze osoby znoszą wysokie temeperatury,