Jak ułatwić seniorowi poruszanie się ?

Z  upływem czasu organizm ludzki się starzeje, zwłaszcza zauważalne jest to w wieku podeszłym, kiedy siły i energia, które kiedyś nas rozpierały od środka – ulotniły się. Codzienne funkcjonowanie dla seniora staje się dużo trudniejsze niż było dotychczas, co zdecydowanie wpływa na jego życie, które wymaga gruntownych zmian. To co jeszcze niedawno nie sprawiało seniorowi problemu obecnie może być ogromną trudnością,  związane jest to między innymi z codziennym poruszaniem się a nawet załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Dlatego tak ważne jest przystosowanie domu bądź mieszkania seniora do potrzeb, jakie obecnie doświadcza.

Otwarte przestrzenie mieszkaniowe

Odpowiadając na te potrzeby deweloperzy budują nowe mieszkania przeznaczone typowo dla seniorów uwzględniając w nich niezbędne aspekty mieszkalne zapewniające komfortowe i wygodne użytkowanie. Podstawowym elementem, na który stawiają to przede wszystkim mieszkania o małej powierzchni maksymalnie do 60m², wynika to z faktu, że seniorzy nie potrzebują zbyt dużych pokoi, a dzięki temu, że są małe łatwiej jest im przemieścić się między nimi. Zwykle stawiają na otwarte przestrzenie aby zaoszczędzić seniorom otwierania drzwi, które mogłoby być dla nich problematyczne. Mieszkania nie posiadają korytarzy co ułatwia seniorom poruszanie się bez zbędnego pokonywanie  dodatkowych metrów.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie to również ważny czynnik w urządzaniu mieszkania seniora oprócz tego, że powinno być ono dobrze doświetlone ponieważ z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu,  pomocną kwestią stosowaną w nowoczesnych mieszkaniach seniorów jest montowanie listw ledowych przy podłogach, które są bardzo pożyteczne w przemieszczaniu po zmroku. 

Stabilne podłoga

Niezwykle ważne jest również podłoże, które odgrywa jedną z kluczowych ról w życiu seniora bowiem wskazane jest aby podłoga w mieszkaniu seniora była jednolita  przykładowo wykonana z paneli. Nie bez znaczenia jest położenie takiej samej podłogi bowiem wszelkie możliwe progi, łączenia jednej podłogi z drugą byłyby ogromną trudnością do pokonania dla seniora. Co więcej tworzywo, z którego są podłogi również jest nie bez znaczenia z pewnością nie mogą być to śliskie płytki, które mogłyby doprowadzić do poważnych zagrożeń upadkiem. Dotyczy to również dywanów czy małych dywaników, z których należy zrezygnować aby nie narażać seniora na niepotrzebne poślizgnięcia. Jeżeli senior jest zwolennikiem miękkich podłóg to jedynym rozwiązaniem może być wykładzina.

Odpowiednia temperatura

Urządzając mieszkanie seniora nie można zapomnieć o zapewnieniu mu odpowiedniej temperatury przez cały rok. O ile seniorzy są zwykle ciepłolubni i lubią gdy temperatura jest powyżej 20 stopni zwłaszcza w mroźne dni, to jednak nie znoszą upałów, które zresztą w lato bardzo źle znoszą co skutkuje złym samopoczuciem. Z tego też względu nie można zapomnieć o wyposażeniu mieszkania w klimatyzator, dzięki któremu starsza osoba będzie mogła dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Skutecznym rozwiązaniem jest również zamontowanie w oknach rolet termochroniących przed nagrzaniem pomieszczeń.

Bezpieczna łazienka

Pierwszorzędną jednak rolę w życiu seniora pełni łazienka, która musi być wyposażona w niezbędne przedmioty aby nie stanowiła dla niego zagrożenia. Konieczne jest zatem posiadanie prysznica najlepiej o otwartej przestrzeni aby senior bez problemu mógł się w nim poruszać zwłaszcza jeżeli przemieszcza się za pomocą wózka. Oprócz tego wskazane są w łazience uchwyty, których może się chwycić podczas kąpieli oraz mały podnóżek, na którym będzie można usiąść w razie potrzeby. Jeśli chodzi zaś o toaletę, dobrym rozwiązaniem będzie wybór z opcją bidetu dzięki czemu senior sam będzie mógł zadbać o swoje potrzeby i higienę. Przydatnym gadżetem są maty antypoślizgowe, które zapobiegają przed upadkiem seniora na mokrej podłodze.

Wygodny materac

Ostatnim ale niemniej ważnym elementem w mieszkaniu seniora jest jego łóżko, które również pełni ważną funkcję wypoczynku seniora. Aby było ono w pełni odpowiednie powinno być dość wysokie, umożliwiające seniorowi bezproblemowe wstanie jak i położenie się. W przypadku osób schorowanych, spędzających cały dzień w łóżku dobrze jest wyposażyć seniora w łóżko medyczne sterowane pilotem z możliwością regulacji pozycji nóg oraz podparcia pod głowę.

Podsumowanie

Jak widać jest wiele elementów, jakie należy zmienić w mieszkaniu seniora aby umożliwić mu swobodne poruszanie się. Z wiekiem sprawność starszych osób ulega znacznemu pogorszeniu dlatego czasem błahe z pozory sprawy mogą być znacznym zagrożeniem dla nich, dlatego warto dopasować mieszkanie pod seniorów aby tego uniknąć.

 


Tagi: jak seniorowy ułatwić poruszanie,