Jakie są potrzebny współczesnego Seniora

Współczesny świat biegnie coraz szybszym tempem, z czasem sprawia, że każda jednostka  ludzka zmuszona jest odnaleźć się w nowym miejscu i otoczeniu. Dzieci, dorastająca młodzież bardzo dobrze przyswajają aktualne zmiany, jakie dokonują się we współczesnym świecie. Wydawać by się nawet mogło, że od maleńkości potrafią obsługiwać smartphone i inne nowoczesne urządzenia  ponieważ radzą sobie z ich obsługą bardzo dobrze. A co z rolą starszych ludzi we współczesnym świecie ? Czy zdołają się oni odnaleźć pośród tak wielkich zmian XXI wieku ? Podążając za stereotypem jaki obecnie panuje, odpowiedź brzmiałaby nie, jednakże czy rzeczywiście tak jest czy może ukształtowany model seniora to tak naprawdę przekonanie społeczeństwa a realia są zupełnie inne.

XXI wiek dla Seniora

Biorąc pod uwagę świat starszych ludzi, którzy zdarza się, że mieli możliwość zobaczyć  jeszcze czasy wojenne gdzie współczesny świat zmienił się o 360 stopni wydawałoby się, że  dostosowanie się starszych ludzi do aktualnych czasów jest niemożliwe. Z całą pewnością istnieje właśnie taki rodzaj ludzi starszych, którzy zatrzymali się w czasach przeszłych a obecne czasy są dla nich całkiem nowe przez co czują się wyalienowani wśród społeczeństwa. Nie zmienia to faktu, że istnieje także druga grupa osób starszych, którzy swoją starość chcą oraz praktykują według współczesnych czasów, a swoją emeryturę nie koniecznie chcą spędzać każdego dnia w łóżku. Zdawać by się mogło, że rolą rodzica a obecnego emeryta jest pomoc swoim dzieciom jeśli chodzi o wsparcie finansowe czy też sprawowanie opieki nad swoimi wnukami. Innymi jego prawami jest możliwość oglądania telewizji czy też pielęgnowanie roślin w ogród bądź wkoło domu. Tymczasem w rzeczywistości potrzeba spełniania się starszej osoby jest często zupełnie inna, to w przekonaniu ludzi młodych istnieją właśnie takie prawa, które często nieświadomie narzucają swoimi bliskim seniorom.

Potrzeby Osób Starszych w Domu Seniora

Osoba starsza pomimo wieku też ma swoje potrzeby rozwoju, edukacji a zwłaszcza chce być aktywny towarzysko oraz kulturalnie. Bardzo często przekonują się o tym pracownicy Domu Seniora nad Strumykiem gdzie podopieczni, zwłaszcza Ci którzy są zdolni fizycznie udowadniają, że starość nie oznacza kresu życia, przeciwnie czerpią z życia garściami by przeżyć je do końca aktywnie oraz w poczuciu szczęścia. Dzięki licznym udogodnieniem oferowanym w Domu Seniora nad Strumykiem starsze osoby mogą zaspakajać swoje potrzeby dzięki czemu czują się  dowartościowani oraz spełnieni a rodzinna atmosfera, jaka tam panuje dodatkowo wpływa pozytywnie na ich samopoczucie. 

Nad Strumykiem 

Duża powierzchnia zieleni oraz kompleks leśny znajdujący się w okolicy Domu Seniora nad Strumykiem daje możliwość długich spacerów, jakie urządzają sobie starsi ludzie, którzy uwielbiają napawać się śpiewem ptaków czy widokiem zwierząt leśnych. Dzięki ławeczką mogą odpoczywać oraz relaksować się na powietrzu, a nieopodal ośrodka mogą napić się dobrej kawy oraz zjeść świeże domowe ciasto, gdzie chętnie się wybierają ze względów towarzyskich. Nic dziwnego że opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem są zdziwieni aktywnym życiem swoich podopiecznych, ponieważ w głębi duszy trzeba przyznać że dla nas samych wyjście naszych starszych bliskich wydaje się być często zaskoczeniem, ponieważ w naszym przekonaniu nie rozumiemy, że starsi też mają swoje życie i swoje potrzeby, które młode pokolenie musi również akceptować i uwzględniać.


Tagi: potrzeby seniorów, potrzeby osób starszych, seniorzy w XXI wieku, integracja seniorów z elektroniką, obsługa komputerów przez seniorów, współczesny senior,