Kawa rozpuszczalna i parzona – która jest zdrowsza dla Seniora?

Kawa to jeden z najbardziej popularnych i chętnie spożywanych napojów, mający właściwości pobudzające, dodające energii oraz poprawiające stan koncentracji. Ponadto jest jednym z najbardziej praktykowanych sposobów na pozbycie się stanu znużenia oraz senności. Oprócz tego poprawia krążenie krwi oraz ze względu na dużą zawartość antyoksydantów w ziarnach kawy jest źródłem przeciwutleniaczy, które usuwają wolne rodniki przyczyniając się do spowolnienia procesu starzenia. Szereg zalet, jakie dotychczas wymieniono stawiają kawę w dobrym świetle, co więcej przedstawia kawę jako napój wskazany do picia ze względu na jej zalety. Nie można jednak nie wspomnieć o jej ujemnych skutkach jakie występują podczas jej spożywania zwłaszcza w nadmiernych ilościach. Podejrzane pobudzenie to nic innego jak efekt działania kofeiny, która występuję w każdej kawie w wyniku której jesteśmy często tak bardzo choć nieświadomie uzależnieni od picia kawy.

Nadmierne spożywanie kawy

Nadmierna ilości spożywania kofeiny zawartej w kawie prowadzi do negatywnych skutków w postaci rozdrażnienia bądź nerwowości. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość dziennego wypijania kawy ponieważ w małych ilościach ma ona działania korzystne na organizm natomiast w większej ilości niż zalecana jest  nawet trująca. Wydawać by się mogło że picie kawy to codzienna, niegroźna rutyna wykonywana przez większość społeczeństwa każdego dnia, nie mniej jednak warto zapoznać się z jej właściwościami ponieważ niewiedza czasem wiele kosztuje. Wskazówki te nie są bagatelizowane przez Dom Seniora nad Strumykiem, w którym personel ze względu na zdrowie swoich podopiecznych bardzo dokładnie rozważa i dopiero po przeanalizowaniu zdrowotnej sytuacji seniora zalecają czy może on pić kawę, w jakich ilościach a także jaki rodzaj kawy. 

Kawa mielona - Rozpuszczalna - Z ekspresu

Istotnym jest fakt, że występują różne rodzaje kawy jak mielona, rozpuszczalna, ekspresowa czy też ciśnieniowa. Mogłoby się wydawać, że nie ma to znaczenia, jaki rodzaj kawy się pije jednak to bardzo mylne myślenie, rodzaj kawy ma istotne znaczenie. Podstawową różnicą jaka ich dzieli jest sposób otrzymywania kawy czyli tzw. parzenie.

  • Kawa mielona nazywana „fusiara” jaka sama nazwa mówi otrzymywania jest poprzez zmielenie a następnie parzenie fusów. Proces otrzymywania kawy mielonej jest prosty oraz krótkotrwały ze względu iż nie jest ona poddawana żadnym dodatkowym procesom w porównaniu do kawy rozpuszczalnej, która jest poddawana szeregom procesów związanych z wysokim ciśnieniem, oczyszczaniem, przecedzaniem oraz osuszaniem. Wg statystyk wykazanych przez naukowców najbardziej niezdrową kawą jest kawa mielona ponieważ mimo iż nie przechodzi skomplikowanych czynności przygotowujących ją do spożycia, to jednak ze względu na gęsty napój zawierający zaparzone fusy jest niezdrowy. Pomimo pobudzenia jakie zapewnia zawiera też tłuszcze które wpływają szkodliwie na wątrobę oraz cholesterol.
  • Kawa rozpuszczalna z kolei pomimo osuszenia  zawiera najwyższą ilość kofeiny, która jak wiadomo również wpływa negatywnie na organizm człowieka. Jednoznacznego podziału zatem nie da się dokonać jeśli chodzi o wybór rodzaju kawy, ponieważ każda w pewnym stopniu szkodzi a także posiada właściwości zdrowotne.

Jaka kawa dla seniora ?

Niemniej jednak jeśli miano by dokonać wyboru która kawa jest najzdrowsza i najbardziej polecana  zwłaszcza dla seniorów należałoby wskazać kawę ekspresową, która to jest serwowana w Domu Seniora nad Strumykiem. W wyniku przepływu wody pod ciśnieniem przez zmienioną kawę następuje wytrącenie kawy, która zawiera dużo mniej kofeiny oraz gorzkich płynów, przez co jest dużo smaczniejsza i zdrowsza. Z tego też powodu to właśnie kawa ekspresowa jest najbardziej polecana do picia przez lekarzy. Należy też podkreślić, że tak naprawdę to najważniejsza jest ilość spożywania kawy, ponieważ spożywanie kawy w nadmiarze obojętnie jakiego rodzaju jest bardzo szkodliwe dlatego przede wszystkim warto się zastanowić czy nie należałoby ograniczyć jej spożywania.


Tagi: kawa dla seniora, jaka kawa dla seniora, kawa rozpuszczalna dla seniora, kawa parzona dla seniora, kofeina w starszym wieku, śniadania w domu seniora, kawa dla starszej osoby,