Muzykoterapia

Muzyka to pojęcie, nie łatwe do zinterpretowania, można przykładowo określić ją jako jedną z rodzajów sztuki pięknej polegającej na wykonywaniu dźwięków oraz melodii, które w całości tworzą ciąg muzyczny. Jest słuchana oraz wykonywana w przeróżny sposób, często zawodowo, hobbystycznie, edukacyjne oraz na wiele innych sposobów. Zdarza się nawet tak, że słuchana jest nieświadomie w radiu podczas podróży samochodem czy też podczas robienia zakupów w supermarkecie.

Pewny jest zatem fakt, że muzyka towarzyszy ludziom niemal nieustannie.

Kolejną pewną rzeczą jest jej wpływ, a mianowicie oddziaływanie na człowieka. Rodzajów muzyki jest wiele i każdy z osobna ma swój ulubiony gatunek muzyki, który chętnie i często odtwarza. Pomimo iż często piosenki są znane nam na pamięć nadal chętnie się je słucha co za tym idzie działają one na słuchaczy bardzo pozytywnie. Wnioski z tego zatem takie, że muzyka od bardzo dawna bo już od czasów starożytności ma bardzo dobry wpływ na ludzi, dlatego tak bardzo lubimy do niej wracać ponieważ nastraja nas optymizmem oraz pozwala na uwolnienie swoich emocji, jakie często są duszone w sobie. Ze względu na tak korzystne oddziaływanie na człowieka muzyka coraz częściej jest wykorzystywana jako terapia lekarska dla osób starszych. Znaczenie oraz wartość muzyki jest bardzo dobrze znana i zaaranżowana w Domu Seniora nad Strumykiem, gdzie za sprawą muzyki opiekunowie organizują dla swoich podopiecznych specjalne zajęcia z wykorzystaniem muzyki zwane muzykoterapią.

Muzykoterapia Dom Seniora Nad Strumykiem

Podczas tych zajęć jak sama nazwa mówi, muzyka jest wykorzystywana jako terapia dla seniorów, która ma za zadanie poprawę samopoczucia poprzez uspokojenie oraz wydobycie  emocji, z którymi często osoby starsze mają problem. Ponadto jej rolą jest ukojenie zmartwień oraz problemów seniorów, które często trapią oraz nie dają spokoju osobom w sile wieku ze względu na postępujący proces starzenia się organizmu oraz czynniki z tym związane. Muzykoterapia to czas relaksu, spokoju, wytchnienia, przyjemności oraz przemyślenia. W wyniku terapii muzycznej można stwierdzić że muzyka sprawia że seniorzy częściej są zdolni do otwarcia się na drugiego człowieka; muzyka koi ich niepokój jednocześnie sprawiając, że czują się lepiej, są szczęśliwi. Zdarza się również tak, że  konkretna muzyka często przypomina starszych osobom o latach dzieciństwa, okresie dojrzewania, różnych sytuacjach życiowych, które są dla nich ważne, tym samym daje możliwość przeniesienia się choć na chwile w te pamiętne miejsca. Ponadto oprócz relaksu i błogiego spokoju opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem zapewniają swoim podopiecznym rozwój muzyczny podczas muzykoterapii.

Instrumenty

Gra na instrumentach, śpiew oraz tańce jakie są obecne podczas zajęć mają bardzo dużą rolę w  życiu osoby w podeszłym wieku co zostało udowodnione w badaniach lekarskich. Muzyka wpływa bardzo korzystnie na funkcję poznawcze seniorów stąd też muzykoterapia jest przeznaczona między innymi dla osób chorujących na demencję, Alzhaimera, Parkinsona, różnego rodzaju depresję oraz inne. Muzyka w terapii pełni funkcję zwalniającą postęp oraz objawy choroby, tym samym uniemożliwiając im przejście do dalszego etapu choroby. Rezultat z przeprowadzania muzykoterapii jest naprawdę skuteczny i zaskakujący a wyniki widać już w samej poprawie zachowania podopiecznych Domu Seniora nad Strumykiem.  Co więcej seniorzy bardzo chętnie oraz aktywnie spędzają czas podczas terapii muzycznej tym samym dodają korzystnie siły swoim  opiekunom do realizacji swojego programu z podwójną energią i zapałem.


Tagi: muzyko terapia dla seniorów, nad strumykiem zajęcia terapeutyczne, nad strumykiem, dom seniora Częstochowa, zajęcia Dom Seniora, muzykoterapia sniorów,