Życie seniora nie musi być nudne

Każdy wiek ma swoje prawa mówi znany cytat. Jednak czy tylko w określonym wieku mamy prawo do konkretnych zachowań? Aby móc rozważyć tą hipotezę proponuje skupić się zatem na wieku starczym. Idąc tą drogą myślenia można by stwierdzić, że ludzie w podeszłym wieku mają prawo do odpoczynku, modlitwy, telewizji i pewnie po krótkiej chwili zastanowienia przywileje jakimi ich opisujemy osiągnęłyby swój limit. Dzieje się tak ze względu, iż starość kojarzona jest  w sposób negatywny, przerażający, nie wnoszący w życiu nic pozytywnego. Nie mniej jednak to tylko wyobrażenie większości społeczeństwa na ten temat, które wcale nie musi mieć odzwierciedlenia w życiu rzeczywistym.

Aktywność fizyczna u seniora

Prawdą jest z pewnością, że w wieku starczym u człowieka zachodzą  pewne  zmiany w organizmie na tle biologicznym, które mogą powodować różne rodzaju dysfunkcję związane z pogorszeniem się aktywności fizycznej. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadząc czynny tryb życia poprzez chociażby  poddawanie się zabiegom rehabilitacyjnym można w dużej mierze ten proces zwolnić a nawet zatrzymać. To jeden z argumentów odpowiadający na zadane pytanie. Osoby starsze jak każdy jednostka ludzka niezależnie w jakim znajduję się wieku ma prawo do życia,  nie należy zatem wprowadzać do jej życia okresu wegetacji. Każdy z nas chce byś szczęśliwy niezależnie na jakim etapie życia się znajduje dlatego powinniśmy zadbać zwłaszcza o naszych starszych bliskich by to szczęście było dla nich możliwe do osiągnięcia. 

Opieka i obowiązki

Przez pęd życia współczesnego oraz natłok obowiązków, jakie przynosi każdy kolejny dzień nie zawsze jest możliwe zapewnienie osobie starszej odpowiednich warunków a nadto takich by one wpływały pozytywnie na seniora. Nie należy zatem z tego rezygnować. Skoro sami nie jesteśmy zdolni zapewnić szczęścia bliskiej osobie dobrym rozwiązaniem jest powierzenie opieki fachowcom, którzy z pewnością uczynią wszystko by zobaczyć uśmiech na twarzy swojego podopiecznego. Zdarza się często, że osoby starsze same nie są świadome, że mogą w swoim życiu pomimo wieku przeżyć jeszcze wiele dobrych chwil.  Poprzez zamieszkanie w domu opieki często sobie o tym uświadamiają. Tak dzieje się między innymi w Domu Seniora nad Strumykiem, gdzie starsi mieszkańcy domu odzyskują radość oraz gdzieś zagubioną dotychczas witalność życia. Dzieje się to za sprawą aktywnego trybu życia, jaki ośrodek oferuje dla swoich podopiecznych, gdzie nie mają czasu zamartwiać się nad swoim sędziwym wiekiem natomiast mogą tam miło spędzać czas.

Co oferuje Dom Seniora?

Dom Seniora nad Strumykiem oferuje szereg możliwości odpoczynku oraz zajęć kreatywnych, które pobudzają zainteresowanie w seniorach. Mieszkańcy mają możliwość poszerzać swoją wiedzą literacką podczas zajęć zwanych biblioterapią. Natomiast dla osób które, kochają muzykę i taniec organizowane są zajęcia pod nazwą muzykoterapią. Z kolei dzięki socjoterapii nabywają optymistycznego podejścia do życia, które uczy ich pozytywnego myślenia. Wymienione wyżej formy zajęć to tylko niektóre spośród organizowanych przez tamtejszy dom opieki. Dzięki zajęciom plastycznym oraz kinezyterapii seniorzy mają możliwość poćwiczyć swoje ciało poprzez zdolności manualne oraz gimnastyczne. Zdecydowany wpływ na poprawę samopoczucia seniorów ma otoczenie znajdujące się wśród nich czyli rówieśnicy,  z którymi mają możliwość wybrać się na spacer do ogrodu czy też do kawiarenki znajdującej się na terenie ośrodka. Poprzez usługi kosmetyczne i fryzjerskie, jakie są oferowane w ramach pobytu w Domu Seniora nad Strumykiem osoba starsza pomimo wieku nadal czuje się atrakcyjna oraz ważna dla społeczeństwa. Dzięki organizowanym wyjściom do teatru lub na innego rodzaju wycieczki seniorzy czują się dowartościowani. Co więcej ośrodek dba też o duchową sferę swoich mieszkańców świadcząc im opiekę duszpasterską oraz msze święte. Z tego więc wynika że ośrodek dba o swoich podopiecznych z różnych aspektów życia dzięki czemu seniorzy nie odczuwają żadnych braków podczas pobytu w Domu Seniora nad Strumykiem. 


Tagi: aktywny senior Częstochowa, senior Częstochowa, zajęcia dla seniora, zdrowy senior, senior nie może się nudzić,