Potrzeby emocjonalne seniora

Potrzeba to pojęcie, które towarzyszy człowiekowi od  urodzenia. Można je określić jako stan wyczuwania jakiegoś braku, niespełnienia w zależności od rodzaju potrzeby. Już jako dziecko nabywamy chociażby potrzeby fizjologiczne, do których spełnienia dążą rodzice próbując sprostać oczekiwaniom i zapewnić wszelkie braki swojemu dziecku. Podobnie jest z potrzebami emocjonalnymi, które również pojawiają się od samego początku istnienia człowieka i towarzyszą mu do końca jego życia.

Potrzeba bliskości i zainteresowania

Patrząc z powszechnego punktu widzenia potrzeby emocjonalne człowieka są zwykle bardzo podobne, wśród nich wyróżnia się takie potrzeby jak między innymi: potrzeba drugiego człowieka, która wiążę się z potrzebą stworzenia związku, w którym wykazujemy chęć opieki, troski, zapewnienia bezpieczeństwa swojej połówce wraz ze wzajemnością, potrzeba niezależności oraz równości, potrzeba wolności słowa oraz wyrażania swoich uczuć, potrzeba rozrywki oraz wiele innych potrzeb. Niemniej jednak wszystkie z tych potrzeb pomimo iż dotyczą każdego człowieka mogą być odczuwalne przez pojedynczą jednostkę w różnoraki sposób. Oznacza to, że każdy człowiek posiada potrzeby, nie mniej jednak są one zróżnicowane, a ich  niedobór jest odczuwalny w sposób indywidualny.

Potrzeby emocjonalne seniorów w domu opieki

Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze potrzeby emocjonalne, stanowią kluczowe znaczenie ponieważ wraz z wiekiem ich nasilenie wzrasta.  Im człowiek starszy tym większego znaczenia nabiera potrzeba bezpieczeństwa, opieki, której towarzyszy niepokój zwłaszcza w sytuacji gdy osoba starsza  pozostaje samotna. W sytuacji gdy senior nie posiada rodziny bądź bliskich dla niej osób dodatkowo narasta w nim potrzeba miłości oraz przynależności z czym często zmaga się do końca swojego życia często popadając w frustrację, żyjąc w przeświadczeniu o swojej bezużyteczności.  Na przeciw takim właśnie problemom specjalnie dla osób w sędziwym wieku powstał Dom Seniora Nad Strumykiem, który oferuje swoją  pomoc w postaci zapewnienia domu mieszkalnego swoim podopiecznym, który stwarza w nim tak wyjątkową atmosferę że seniorzy czują się w nim jak w prawdziwym domu. Co więcej dzięki opiece personelu, który do każdego seniora podchodzi w sposób indywidualny mieszkańcy czują się w Domu Seniora Nad Strumykiem pewnie i chętnie otwierają się na nowe znajomości, które z biegiem czasu często łączy silna więź porozumienia dzięki czemu seniorzy czują, że ich potrzeba akceptacji, miłości oraz troski zostaje zaspokojona. Mieszkańcy oraz personel pracujący w placówki ze względu na pogodną atmosferę oraz bliskie stosunki często traktują się nawzajem w sposób rodzinny w skutek czego niepokój oraz lęk przed samotnością wcześniej im towarzyszący szybko przemija natomiast ich pobyt w domu seniora  jest naładowany dawką energii do życia.  

Życzliwe podejście i miła atmosfera

Dzięki usługom fryzjerskim oraz kosmetycznym seniorzy zawsze są zadbani i czują się atrakcyjnie i dobrze w swoim ciele pomimo wieku z czym często osoby starsze się zmagają. Codziennie zaplanowany program dnia urozmaicony poprzez liczne zabawy, zajęcia, które są tak ułożone by rozwijać pasje oraz zainteresowania seniorów sprawia, że czas spędzany w Domu Seniora jest dla ich mieszkańców bardzo cenny, podczas którego świetnie się bawią a ich potrzeby rozwoju oraz samokształcenia są zrealizowane. Warto zatem wracać uwagę na potrzeby starszych ludzi ponieważ  krótkim poświęceniem uwagi możemy naprawdę sprawić im wiele radości. W sytuacji gdy osoba sprawująca opiekę nad seniorem z jakichkolwiek przyczyn nie ma dla niej/niego czasu powinna rozważyć sytuację powierzenia opieki nad starszą osobom specjalistom Domu Seniora nad Strumykiem. Należy pamiętać, że starsza osoba pomimo wieku też ma uczucia i potrzeby i zasługuje na okazanie szacunku.


Tagi: potrzeby emocjonalne seniora, potrzeby emocjonalne starszych osób, pomoc w domu opieki, empatia dla osób starszych, opieka w domu seniora, jakie potrzeby ma senior,