Przeprowadzka do domu seniora

W polskiej kulturze nadal bardzo mocno zakorzeniony jest obowiązek opieki nad osobami starszymi. Umieszczenie rodziców czy innych krewnych w domu seniora postrzegane jest przez otoczenie jako egoizm, brak serca, niewdzięczność itp. Również potencjalni pensjonariusze domu opieki czasem odbierają ten krok w taki sam sposób. Tymczasem często okazuje się to najlepszym (a czasem wręcz jedynym) rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych stron. Od razu lojalnie uprzedzamy: nie ma uniwersalnego, odpowiedniego dla wszystkich starszych osób momentu. Wszystko zależy od uwarunkowań, charakteru seniora, jego stanu zdrowia i zdolności do samodzielnego życia oraz możliwości opiekunów.Czasem osoba mająca 65 lat już od dawna będzie się kwalifikowała do zamieszkania w domu seniora, a czasem osoba 80-letnia doskonale będzie sobie radziła sama, bądź z minimalną pomocą najbliższych. Można jednak podać kilka uniwersalnych wskazówek, które powinny znacznie ułatwić wybór najwłaściwszego momentu na skorzystanie z zewnętrznej pomocy.

Pierwszą z nich jest stan zdrowia seniora.

W przypadku chorób układu ruchu, czy układu krążenia przesłanki wskazujące na konieczność umieszczenia osoby starszej w domu opieki są dość jasne: jeśli nie jest ona w stanie samodzielnie funkcjonować, bądź wymaga całodobowej opieki ze względu na jej bezpieczeństwo – skorzystanie z fachowej pomocy staje się nieodzowne. Znacznie trudniej ocenić to w przypadku chorób demencyjnych – wówczas zwykle wydaje nam się, że sami potrafimy zaopiekować się najbliższymi, a oddanie ich do domu seniora traktujemy jako własną porażkę. Tymczasem w przypadku tego rodzaju chorób, im wcześniej senior zamieszka w specjalistycznym ośrodku, tym lepiej dla niego. Po pierwsze, fachowa opieka sprawi, że choroba będzie się rozwijała wolniej. Po drugie, we wczesnym stadium demencji funkcjonują jeszcze zdolności poznawcze i znacznie łatwiej zaadaptować się do nowych warunków i nowego otoczenia. Często, wbrew naszym najlepszym intencjom, największą krzywdę robimy bliskim maksymalnie opóźniając moment przeprowadzki. Stan zdrowia seniora to jednak niejedyna przesłanka warunkująca skorzystanie z usług domu opieki.

Równie ważne są możliwości opiekunów.

  • Jeśli opiekun będzie bowiem zbyt obciążony i nie będzie sobie radził z problemami, ucierpi na tym zarówno on sam, jak i senior. Opiekun przemęczony, zestresowany, niemający czasu na odpoczynek i choćby chwilowe zajęcie się sobą i swoimi potrzebami, nie będzie w stanie odpowiednio rozpoznać potrzeb podopiecznego i zwykle będzie przenosił na niego swoje frustracje. Problem wynika przy tym z tego, że obowiązków przybywa stopniowo, zwykle niepostrzeżenie, dlatego opiekun często nie dostrzega, że zbliża się do granicy swojej wytrzymałości. Warto zatem skonsultować się ze specjalistą (lekarzem geriatrą) lub porozmawiać z innymi osobami opiekującymi się starszymi, by określić, w jakim punkcie się znajdujemy i czy przypadkiem nie nadszedł moment na podjęcie trudnej, ale jednocześnie niezbędnej decyzji - decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu seniora.

 

  • Decyzji tej jednak nie można podjąć jednoosobowo i autorytatywnie – musi ona zostać skonsultowana z seniorem, dotyczy przecież jego życia! Znacznie łatwiej jest, gdy osoba starsza zdaje sobie sprawę, że zamieszkanie w domu seniora jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla opiekunów, ale przede wszystkim dla niej samej. Zdecydowanie trudniej będzie, gdy potraktuje to jako zagrożenie, „wyrzucenie” z życia rodziny oraz oznakę niewdzięczności i braku empatii najbliższych. By ułatwić seniorowi tę niełatwą przecież decyzję, warto skorzystać z oferty krótkiego pobytu czasowego, najlepiej w towarzystwie osoby bliskiej. Będzie on mógł wówczas zapoznać się z nowym otoczeniem, dostosować do niego i przekonać, czy dany dom seniora jest dla niego odpowiedni.

Wybranie właściwego domu opieki stanowi kolejny niezbędny krok.

Z jednej strony musi on przypaść do gustu seniorowi, bowiem to on w nim zamieszka i spędzi resztę życia. Z drugiej natomiast musi zapewniać fachową opiekę, zatrudniać najwyższej klasy personel, współpracować z całym szeregiem lekarzy-specjalistów oraz spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Powinien także oferować wachlarz dodatkowych zajęć, które pozwolą na urozmaicenie codzienności i będą aktywizować pensjonariuszy. Równie ważna jest jego lokalizacja – powinien znajdować się na tyle blisko naszego miejsca zamieszkania, byśmy mogli regularnie i bez przeszkód odwiedzać bliską osobę. Da to seniorowi poczucie, że zamieszkał w ośrodku dla własnego dobra, a nie dla naszej wygody i udowodni, że wcale nie zamierzamy wykluczyć go z naszego życia i o nim zapomnieć. Dopiero wówczas będzie on w stanie naprawdę dobrze poczuć się w nowym miejscu i w pełni wykorzystać jego ofertę. 


Tagi: dom seniora, przeprowadzka do domu seniora, dom seniora częstochowa, dom dla starszych osób, dom opieki dla seniora, pomoc seniorom częstochowa,