Pomoc psychologiczna dla seniorów

Porady psychologiczne oraz pomoc, jaką można uzyskać u specjalisty psychologa od zawsze budziły w człowieku pewnego rodzaju niepokój. Osoby często pomimo potrzeby porozmawiania z kimś posiadający doświadczenie oraz wiedzę, która mogłaby wpłynąć na rozwiązanie konkretnego problemu, który wzbudza przerażenie oraz obawy ludzkie bagatelizują ten dylemat. Powodem tego zjawiska jest nic innego jak poczucie wstydu, skrępowania oraz przeczucie, o braku potrzeby pomocy psychologicznej. Takie zachowanie dość stereotypowe już coraz rzadziej jest spotykane. Obecnie coraz częściej społeczeństwo traktuje porady oraz same wizyty u psychologa jako normalną kolej rzeczy. Najczęściej pacjentami psychologów są osoby młode zmagające się z problemami życia codziennego czasem z ich napiętrzeniem, bywa też coraz powszechniej, że są to dzieci, które nie radzą sobie z wyrażaniem swoich uczuć a tym bardziej rodzice nie czujący się na siłach aby im  dopomóc.
 

Seniorzy i ich potrzeby

Rzadko się słyszy aby na terapię psychologiczną uczęszczały osoby starsze, co więcej w podświadomości ludzkiej istnieje przekonanie, że seniorzy nie mają potrzeb ku temu aby korzystać z fachowej pomocy psychologicznej. To zdecydowanie nieprawidłowy tok myślenia, bowiem bardzo często dochodzi do sytuacji gdzie seniorzy wymagają opieki lekarskiej psychologa bardziej niż ktokolwiek inny. Dzieje się tak w sytuacji gdy senior musi pogodzić się ze stratą swojej połówki bądź innej bliskiej sercu osoby, zmaga się z chorobą, ma problemy z samodzielnym funkcjonowaniem podczas gdy dotychczas nie sprawiało to problemów, odczuwa w znaczny sposób zachodzący w jego organizmie proces starzenia, z którym nie może sobie poradzić, towarzyszy im uczucie samotności  oraz zbyteczności. To jedne z głównych przyczyn, jakie uzupełniają najczęściej podeszłe życie seniora na co dzień, z pewnością można byłoby doszukać się ich więcej, nie zmienia to jednak faktu, że osoba starsza wymaga niezbędnej opieki psychologicznej i warto o tym mówić ponieważ to ważne aby zapewnić ją seniorowi.
 
Zbagatelizowanie tak poważnych objawów może doprowadzić do bardzo negatywnych skutków jak depresja, która nasila się podczas jej nie leczenia.  Pozostawienie seniorów samych sobie, gdzie  muszą sami borykać się z tak poważnymi zmianami zachodzącymi w ich psychice nie wróży nic dobrego. W wyniku pogłębiających się problemów stan seniora może znacznie się pogorszyć, co skutkuje wycofaniem społecznym, izolacją oraz całkowitym pozbawieniem sensu życia. Symptomy te są zaliczane do depresyjnych, o których tak wiele się mówi we współczesnych świecie, a mimo to notorycznie  nie są one zauważalne u starszych osób. Co więcej przejawy takich emocji w podeszłym wieku traktuje się je jako typowe dla tego rodzaju osób. Dlatego należy o tym „głośno” mówić w taki sposób aby przełamać dotychczasowy schemat traktowania starszych osób. Seniorzy potrzebują opieki oraz zainteresowania, zwłaszcza gdy ich zachowanie budzi zastrzeżenia oraz negatywne emocje. Nie można pozostawić ich z problemami samych, bowiem może to doprowadzić do najmniej oczekiwanych skutków.
 

Pomoc psychologa w domu opieki

Kolejnym szablonowym problemem jest tok myślenia starszych osób. Bowiem częstokroć zdarza się, że pomimo chęci pomocy bliskich osób oraz namowy do skorzystania z pomocy psychologicznej seniorzy mają utarte stereotypowe myślenie, że to rozwiązanie nie jest dla „osób w ich wieku”. Uważają leczenie za marnotrawstwo czasu, uznając że sami są w stanie zmierzyć się z ich problemami. Kolejnym powodem dla jakiego nie chcą umówić się do psychologa jest bolączka na myśl o powrocie do wspomnień które wywołują w nich przykre oraz bolesne emocje. Często powodem jest także strach, oraz obawy przed roztrząsaniem konkretnego problemu z lekarzem. Seniorzy nie są chętni na otwarcie się przed psychologiem; ze względu iż we wcześniejszych latach kiedy byli wychowywani nie praktykowało się takich sposobów, człowiek musiał radzić sobie sam, stąd też wywodzi się geneza schematu seniorów.
 
Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pomimo zniechęcenia oraz negatywnego często nastawienia seniorów należy ich motywować do skorzystania z porady psychologa. Zwykle nie zdają sobie oni sprawy z tego jak bardzo jej potrzebują w związku ze swoim stanem. Nie należy przechodzić obojętnie wobec tak widocznych objawów jakie występują w życiu seniora. Aktywne uczęszczanie na terapię oraz kontrola psychologiczna zdrowia seniora bardzo często ma ogromny wpływ na jego życie a zwłaszcza jego postrzeganie.

Tagi: pomoc psychologiczana, psycholog dla seniora, pomoc psychologa dla starszej osoby,