Terapia i opieka psychologiczna dla seniorów

Zdolność psychiczna oraz fizyczna człowieka pełnią bardzo istotną rolę w życiu człowieka w każdym etapie życia. Dlatego tak bardzo ważna jest nieustanna pielęgnacja oraz troska tych umiejętności ze względu na  to, że ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa na ogólną postać ludzkiego życia zapewniając im tym samym sprawność do podstawowych czynności życiowych. Im  większa opieka i starania tym efekt jest bardziej długotrwały. Niemniej jednak należy być świadomym, że w ramach starzenia się nasze możliwości umysłowe oraz sprawnościowe ulegają pogorszeniu. Dotychczasowe komórki, które odpowiadają za sprawność psychiczną i fizyczną człowieka  stają się mniej wydajne a inne z kolei słabną, co w ostateczności prowadzi do procesu starzenia się. Z tego względu to właśnie w podeszłym wieku wymagany jest szczególny dozór osób starszych, który ma na celu zahamować proces degeneracji w organizmie seniorów.
 

Relaks w starszym wieku

Coraz częściej można się spotkać z przekonaniem, że osoby starsze w swoim wieku potrzebują przede wszystkim spokoju i wyciszenia. A to z pewnością nie jest prawdą. Taka nadinterpretacja rzeczywistości wynika często z ludzkiej niewiedzy na temat potrzeb seniorów. Osoby starsze jak inne istoty społeczne potrzebują kontaktu ze społeczeństwem. Co więcej poprawie ich samopoczucia sprzyjają kontakty towarzyskie dzięki czują się aktywnie społecznie. Poprzez brak tych kontaktów osoba starsza czuję się osamotniona oraz niepotrzebna. Osoby starsze to grupa osób zagrożonych jeśli chodzi o  problemy zdrowotne i psychiczne. Jednocześnie ze starością pojawiają się problemy ze zdolnością ruchową oraz intelektualną, pogłębiają się zaburzenia na różnym tle psychicznym  oraz inne dolegliwości. Dlatego tak bardzo potrzebna w wieku starszym jest pomoc psychologiczna czyli nic innego jak rozmowa z psychologiem, która wpływa na samopoczucie osób starszych. Przypuszczalnie może być to każda osoba mająca kontakt z osobą starszą, jednak w praktyce widać, że bez fachowej wiedzy nie jesteśmy w stanie udzielić odpowiedniej pomocy psychologicznej. 
 

Pomoc psychologa w domu seniora Nad Strumykiem

psycholog dom opieki Częstochowa
Z tego względu Dom Seniora nad Strumykiem dołożył wszelkich starań aby pensjonariusze  byli objęci specjalistyczną opieką  psychologa, który w ramach swojej działalności ma za zadanie poprawę samooceny oraz samopoczucia osób starszych. Poprzez specjalne techniki pomaga seniorom w zaburzeniach lękowych, zniechęceniu czy nawet depresji. Terapie psychologiczne mają na celu zwiększenie aktywności psychicznej a nawet fizycznej kondycji osób starszych przy jednoczesnym zapobieganiu wycofania oraz zamknięcia się ich na świat. Terapia oraz opieka psychologiczna ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadkach osób starszych cierpiących na takie  choroby jak: Alzheimer,  Parkinson czy też demencja starcza ponieważ tylko dzięki intensywnym ćwiczeniom oraz zajęciom jest szansa na spowolnienie postępującej i tak szybko choroby. Z tego względu Dom Seniora nad Strumykiem oprócz opieki psychologicznej posiada szeroką ofertę rehabilitacji ruchowych mających na celu doskonalenie zdolności intelektualnych i pamięciowych z wykorzystaniem poszczególnych technik w zależności od potrzeb podopiecznego. Lekarze pracujący w ośrodku słyną z kompleksowości  oraz indywidualności wykonywanych obowiązków ponieważ nie skupiają się tylko na konkretnym schorzeniu seniora, a na jego całej osobowości, co jest nie zwykle ważne, ponieważ najczęstszym powodem kłopotów starszych osób jest brak akceptacji. Dopiero po przełamaniu bariery dotyczącej samoakceptacji możliwe jest dalsze leczenie choroby. Warto więc sobie uświadomić, że zapewnienie odpowiedniego poziomu życia codziennego seniorów ma istotny wpływ na ich samoocenę oraz zdolność psychiczną.

Tagi: psycholog dom seniora, pomoc psychologiczna nad strumykiem, psycholog Częstochowa, psycholog dla starszej osoby, terapia psychologiczna dla seniorów, nad strumykiem Częstochowa psycholog,