Rehabilitacja po udarze w domu opieki

Jak wiadomo udar jest jednym z najbardziej niebezpiecznych przypadłości chorobowych dotyczących człowieka, w wyniku których dochodzi do bardzo poważnych skutków czasem nawet śmiertelnych. Skupiając się jednak na tych mniej dramatycznych rezultatach należy zauważyć,  że przebyty udar najczęściej zmienia życie ludzkie o 180 stopni niestety na jego niekorzyść. Najczęściej dochodzi do tego, że osoba po udarze rozpoczyna naukę podstawowych czynności życiowych „od nowa” niczym dorastające dziecko. W wyniku udaru dochodzi do licznych zaburzeń oraz uszkodzeń pracy mózgu, które mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie człowieka. Ważne jest aby zdać sobie sprawę jak wiele pracy i poświęcenia należy włożyć po przebytym udarze aby ponownie zacząć normalnie żyć. Niemniej jednak pacjent po udarze nie jest w stanie w sposób samodzielny zapewnić sobie odpowiedniej pomocy bowiem niezbędna w tym przypadku jest natychmiastowa oraz profesjonalna rehabilitacja prowadzona przez kwalifikowanego rehabilitanta.

Jak potrzebna jest rehabilitacja dla seniora?

Rehabilitacja to najważniejszy okres w życiu pacjenta, który doświadczył udaru. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie z tego faktu sprawę i odkłada rehabilitację na dalszą część planu, co wiążę się z dość poważnymi konsekwencjami, które mają znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Pacjenta po udarze można rozpoznać już po samym wyglądzie ze względu iż cechują go bardzo wyraźnie widoczne objawy jak np.:
 • utrata mowy oraz pamięci,

 • niedowład zwykle połowy ciała ewentualnie górnej lub dolnej części ciała,

 • problemy podczas przełykania śliny,

 • zakłócenie równowagi oraz opanowania,

 • problem z wykonywaniem jakichkolwiek ruchów, 

 • trudności  z wypowiadaniem słów- bełkotanie.

Wymienione wyżej symptomy życia po udarze uniemożliwiają codziennie funkcjonowanie dlatego rehabilitacja powinna być wprowadzona już w szpitalu, natychmiastowo po odzyskaniu przytomności przez chorego oraz uzyskaniu możności jej przeprowadzenia. Tylko szybkie wprowadzenie rehabilitacji pozwoli na osiągnięcie sprawności chorego oraz powrotu do zdrowia. Zbyt długi czas pozostawania pacjenta w stanie zaburzeń po udarowych oraz brak podjęcia działań rehabilitacyjnych prowadzi do przedłużenia się niebezpiecznego stanu niesprawności chorego.  

Leczenie i hospitalizacja po udarze

Jak można zauważyć posiadanie odpowiedniej wiedzy z zakresu udaru jest niezwykle ważne. Już przedwczesne rozpoznanie objawów zwiastujących nadchodzący udar to połowa sukcesu. Kolejny krok to natychmiastowa hospitalizacja pacjenta oraz leczenie medyczne. Następnie rozpoznanie z jakim udarem mamy do czynienia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dynamiczne rozpoczęcie prowadzenie rehabilitacji chorego oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich w życiu codziennym mających na celu zapobiec powtórnemu przejściu udaru mózgu.
 
Każdy przypadek przejścia udaru mózgu jest inny dlatego też nie da się jednoznacznie określić okresu rekonwalescenci pacjenta, dodatkowo czas ten uzależniony jest od kilku elementów takich jak: szybkość dostania się do szpitala, nasilenie oraz rodzaj udaru, możliwość nawiązania kontaktu chorego z bliskimi oraz z lekarzem, lata pacjenta oraz dolegliwości na jakie choruje. 

Rehabilitację po udarową można podzielić na 3 części takie jak:

 • profilaktyka funkcjonalna czyli ta, która jest prowadzona w szpitalu; jej czas trwania dochodzi zwykle do 21 dni, jej przebieg ma na celu wstępne przygotowanie części ciała pacjenta do rehabilitacji przy jednoczesnym zapobieganiu pojawieniu się innych dolegliwości np. odleżyny,
   
 • rehabilitacja funkcjonalna – jej okres może trwać nawet do 2 lat, to dobrane specjalistycznie ćwiczenia do stanu fizycznego pacjenta, mające na celu przywrócenie sprawności fizycznej i intelektualnej,
   
 • rehabilitacja środowiskowa – jej maksymalny czas trwania dochodzi nawet do 5 lat, to okres w którym jak sama nazwa wskazuje pacjent ma za zadanie dokonać adaptacji ze środowiskiem. 
Innym możliwym podziałem okresu rehabilitacyjnego jaki można dokonać jest podział ze względu na stan fizyczny pacjenta:
okres wiotkości obejmujący czas do 3 tygodni, w którym to należy dołożyć wszelkich starań aby zapewnić odpowiednie ułożenie ciała pacjenta, które nie spowoduje powstawaniu wad deformacyjnych oraz innych możliwych zaburzeń;
 
 • okres spastyczności to czas dochodzący nawet do roku, w którym główną rolę pełnią ćwiczenia ruchowe mające na celu wznowić bądź zapoczątkować na nowo koordynację  oraz zapewnić umiejętność ruchową pacjenta; 
   
 • okres przeciętnego wyzdrowienia- czas, który tak naprawdę trwa do końca życia, mający na celu kontynuację oraz dalsze doskonalenie umiejętności ruchowych. 

Regularna rehabilitacja w domu seniora kluczem do sukcesu

Jak wcześniej wspomniano aby rehabilitacja miała sens musi być wprowadzona  odpowiednio szybko, skrupulatnie oraz systematycznie minimum 3,4 razy dziennie po około 20 minut. Oprócz systematycznej rehabilitacji należy zapewnić choremu zarówno w szpitalu jak i po jego opuszczeniu odpowiednich warunków, w których będzie można prowadzić leczenie. Jednych z nich jest zapewnienie odpowiedniego łózka, w którym pacjent będzie mógł bezpiecznie odpoczywać. Ważne jest także aby odpowiednio dostosować parametry takie jak np. wysokość łóżka oraz zaopatrzyć się dodatkowo w  blokadę mającą na celu chronić chorego przed upadkiem zwłaszcza w początkowym etapie rehabilitacji. Nie zmienia to faktu, że najważniejszym aspektem w okresie rehabilitacji jest wsparcie najbliższych. To bardzo ważne aby chory czuł oparcie w rodzinie która powinna go motywować do pracy aby osiągał kolejne sukcesy po udarze. Tylko dzięki połączeniu tych wszystkich elementów możliwy jest powrót do zdrowia pacjenta.

Dom Opieki Nad Strumykiem w Częstochowie

Zapewniamy naszym podopiecznym najlepszą opiekę medyczną, pomoc psychologów, lekarzy i rehabilitantów. Pokoje zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie i wysokim komforcie, podopieczni mają do dyspozycji specjalistyczne łóżka medyczne wyposażone w czujniki bezpieczeństwa.


Tagi: rehabilitacja po udarze, rehabilitacja starszych osób, udar rehabilitacja Częstochowa, rehabilitacja po udarze Częstochowa, dom opieki z rehabilitacją, rehabilitacja w domu seniora, Częstochowa rehabilitacja,