Sposób na bezsenność

Bezsenność to stan polegający na występowaniu zakłóceń w postaci trudności w zasypianiu bądź też tzw. złym spaniu czyli sen jest  płytki, z którego szybko się wybudzamy czego efektem jest:

  • złe samopoczucie następnego dnia,
  • niewyspanie,
  • zmęczenie,
  • osłabienie a nawet przygnębienie.

Wydawać by się mogło, że to nierealny stan zwłaszcza w obecnych czasach, gdzie ludzie prowadzą taki szybkie tempo życia, gdzie wiecznie cierpią na brak czasu i momentami brak sił do wykonywania tak wiele czynności naraz w ciągu dnia, przykładając głowę do poduszki nie wiedzą nawet kiedy zapadają w sen ponieważ zmęczenie jest tak ogromne, że dzieje się to samoistnie. Jednak nie zawsze tak jest. Na pewno część społeczeństwa cierpi na brak snu z powodu nie wystarczającej ilości godzin poświęconej na odpoczynek. Co raz częściej jednak społeczeństwo cierpi na bezsenność, a  nieprawdopodobną przyczyną jest fakt, że jej istotna jest bardzo podobna do poprzedniej. Tempo życia, ilość codziennych problemów, nadmiar obowiązków w pracy a wraz z tym duże obciążenie psychiczne, problemy rodzinne, samotność to tylko część z przyczyn, jakie powodują nadmierny stres psychiczny oraz niepokój budzący się w podświadomości ludzkiej co za tym idzie bezsenność.

Bezsenność u starszych osób

Co gorsze bezsenność dopada zwykle osoby starsze przeciętna granica to osoby po 50 roku życia. Stan bezsenności jest też znany opiekunom Domu Seniora nad Strumykiem, gdzie zdarza się, że podopieczni domu cierpią właśnie na tę dolegliwość. Na wszystko jest jednak sposób a zatem jest i na bezsenność, dzięki odpowiednim specjalistom pracującym w Domu Seniora wszystko jest możliwe do złagodzenia. Opiekunowie seniorów w trosce o zdrowie swoich mieszkańców organizują zajęcia  takie jak np. kinezyterapia polegająca na aktywności fizycznej, ponieważ zdają sobie sprawę, że nic tak dobrze nie odpręża i pozwala pozbyć się zbędnych emocji jak sport oraz wysiłek fizyczny. Efektem czego seniorzy mogą pozbyć się negatywnych wrażeń,  a dzięki aktywności są naładowani pozytywną energią co uspakaja wewnętrznie organizm.

Jak radzić sobie z bezsennością ?

Jedną z kolejnych technik działania przeciwko bezsenności jest biblioterapią, którą to bardzo cenią sobie seniorzy. Podczas zajęć Domu Seniora mogą przeczytać dobrą literaturę a na dodatek podzielić się wrażeniami z innymi podopiecznymi. Biblioterapia gwarantuje oprócz poszerzania wiedzy seniorom, spędzony miło czas w rozluźnionej atmosferze gdzie podopieczni się relaksują co również bardzo kojąco wpływa na ich samopoczucie. Stres, niepokój, zadręczanie się negatywnymi myślami to głównie problemy starszych ludzi, z tego powodu organizuje się w Domu Seniora zajęcia Socjoterapii inaczej pozytywne myślenie, gdzie seniorzy poznają się nawzajem oraz uczą się ze sobą żyć w grupie. W przypadku gorszego stanu psychicznego seniora pomocom służy psycholog, gdzie seniorzy mogą opowiedzieć o swoich lękach, kłopotach, zadręczeniach.

Pomoc psychologa w walce z bezsennością

Z pewnością szczera, prawdziwa rozmowa jest czasem lekiem na całe zło, dlatego seniorzy również korzystają z usług psychologa. Sposobów na bezsenność jest z pewnością bardzo dużo, jedne bardziej skuteczne, inne  z kolei będą działać w  mniejszym stopniu. Nie mniej jednak mając wiedzę na temat skąd bierze się bezsenność i jaka jest jego przyczyna, można szukać rozwiązania jak ją wyeliminować. Metoda polegająca na braniu tabletek uspakajających to nie rozwiązanie a doraźna pomoc polegająca na wprowadzeniu organizmu w stan senności. Warto dlatego szukać sposobu na zwalczenie bezsenności  od tzw zarodka jego powstania a nie na chwilowym zwalczaniu go. Sposobów na zwalczanie bezsenności jest cała masa co przedstawiają sami opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem, warto zatem brać z nim przykład i walczyć z bezsennością. 


Tagi: bezsenność u seniorów, problemy z zasypianiem, bezsenność u starszych osób, jak radzić sobie z bezsennością, porady dla seniorów,