Urządzamy pokój dla Seniora

Odpowiednia aranżacja przestrzeni dla seniora jest bardzo ważna. Wraz z wiekiem zmienia się kondycja człowieka, zmienia się sam człowiek i jego nawyki, tak samo powinna zmieniać się jego przestrzeń. Wraz z wiekiem człowiek potrzebuje wygodniejszych i uproszczonych warunków do życia, by móc dobrze funkcjonować. Nikogo nie ominie starość, kiedyś czeka to nas, a wcześniej także naszych rodziców. W trosce o ich dobro już dzisiaj powinniśmy poznać rozwiązania w aranżacji jakie warto zastosować, by uprościć seniorom życie, przy tym pokazując jak bardzo ich kochamy. Urządzanie wnętrza polega na dostosowaniu najbliższego otoczenia do nowych potrzeb. Nie warto odkładać tego tematu na później, warto pomyśleć o nim już teraz i dowiedzieć się jakie rozwiązania są najlepsze.

Dobrze i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie ma za zadanie ulepszyć jakość życia seniora i pozwolić na to, by jak najdłużej mógł cieszyć się samodzielnością. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele technologii, dzięki którym można wprowadzić do wnętrza mnóstwo udogodnień, które mają za zadanie ułatwić poruszanie się, korzystanie z łazienki czy nawet gotowanie.

Optymalne wyposażenie i aranżacja wnętrza dla Seniora

Bardzo ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa seniora jest wyposażenie mieszkania w niskie i okrągłe stoliki, nie mogą być takie z kantami, ponieważ przy takich łatwo o urazy. Przede wszystkim odległości między meblami powinny być duże, żeby osoba starsza mogła spokojnie się poruszać bez strachu, że zahaczy o jakiś mebel. Komody, regały i półki dobrze byłoby przymocować do ściany, w taki sposób opieranie się o nie byłoby bezpieczne. Warto zwrócić uwagę także na podłogę, istotne jest to, by nie było różnicy poziomów, bez progów. Urządzając mieszkanie dla osoby starszej koniecznie trzeba zadbać o bezpieczeństwo we wszystkich pomieszczeniach. Łazienka to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do wypadków, dlatego nad tym wnętrzem należy dobrze się zastanowić.

Łazienka dla seniora - wyposażenie

Bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia łazienki jest umywalka z baterią bezdotykową, nie ma problemów z jej obsługą, ponieważ wystarczy zbliżyć do niej ręce, a woda zaczyna płynąć, samoistnie regulując strumień. Nie można zapomnieć o macie antypoślizgowej, która zapobiega poślizgnięciu się i upadkowi. Warto umieścić ją w miejscach, w których może rozchlapywać się woda. Takie rozwiązanie zapewnia seniorowi bezpieczeństwo, zapobiegając utracie równowagi podczas codziennej higieny. Ważną kwestią w aranżacji łazienki seniora jest stworzenie większej przestrzeni oraz zachowanie odstępów między urządzeniami. Europejskie normy podają, że miska ustępowa zarówno dla osób starszych jak i dla osób niepełnosprawnych powinna być umieszczona na wysokości odpowiedniej dla użytkownika, czyli na wysokości 45-50 cm.

Sypialnia

Jeśli chodzi o urządzanie sypialni, to pierwszoplanową sprawą jest łóżko, a dokładnie jego wysokość. Najlepiej, aby łóżko było na poziomie kolan bardzo ważna jest także twardość materaca i obecność poręczy.

Idealnym rozwiązaniem jest łóżko z regulowanym stelażem, który pozwala na uniesienie głowy lub nóg. Najlepiej, by na podłodze nie było dywanów, tylko wykładzina, dzięki temu rozwiązaniu zminimalizuje się ryzyko zaczepienia o dywan, albo poślizgnięcia się na nim.

Osłony okienne

Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć podczas aranżacji wnętrza jest odpowiedni dobór osłon okiennych. Rolety okienne są przydatnym elementem wyposażenia domu seniora, ponieważ pozwalają na utrzymanie komfortowych warunków. Starszych ludzi często rażą zbyt mocne promienie słoneczne wpadające do domu, powodują u nich gorsze samopoczucie, ale dzięki odpowiednim osłonom okiennym w domu zapanuje przyjemna atmosfera. Rolety okienne mają za zadanie kontrolować oświetlenie, a także chronić przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. Modny design rolet ciekawie ozdabia wnętrza, dzięki czemu starszemu człowiekowi jest przytulnie i przyjemnie w swoim domu.
 


Jeśli nie chcemy typowych rolet, to może warto zastanowić się nad wyborem plis. Ten rodzaj osłon okiennych wyposażony jest w praktyczny mechanizm pozwalający na ich składanie i rozkładanie w dowolnej części okna. W ten sposób można przysłonić tylko tą część okna, która akurat emituje duże promienie słoneczne, przy tym nie ograniczając oglądania widoków na zewnątrz. Użytkowanie zarówno rolet, jak i plis jest bardzo proste, a to jest ważne, ponieważ ma z nich korzystać osoba starsza.

Kuchnia

Dosyć ważną kwestią dotyczącą wykończenia wnętrza seniorów jest odpowiednia aranżacja kuchni. To pomieszczenie powinno być zaprojektowane tak, by można było z niego wygodnie korzystać. Ważna jest wysokość zabudowy, blaty powinny umożliwiać korzystanie z nich na siedząco. Pod blatami powinna być wolna przestrzeń po to, by można było tam schować krzesło. Przede wszystkim meble powinny być zaokrąglone, bez ostrych krawędzi. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie tzw. szafek cargo, które pozwalają na wygodne korzystanie z zabudowy meblowej.


Wybierając fotele i kanapy należy wybierać takie z twardym siedziskiem, które nie zapadają się i łatwo można z nich podnieść się. Z wiekiem człowiek staje się mniej sprawny, ręce tracą refleks, pogarsza się wzrok i pamięć, a także zmniejsza się koncentracja, dlatego sprzęty, które mają dużo funkcji nie są dobrym rozwiązaniem. Ważne jest, by obsługa sprzętów była prosta, panel sterowania powinien mieć duże, czytelne litery z różnymi przypomnieniami, które np. informują o zakończeniu pracy urządzenia. Przydatną funkcją w AGD jest timer, który sam wyłącza sprzęt w odpowiednim czasie. Wykańczając mieszkanie seniora warto także zamontować podświetlane włączniki, w korytarzu, przy łazience i pokoju sypialnianym.


Aranżacja wnętrza seniora jest ważnym elementem życia, o który powinniśmy zadbać w trosce o dobro naszych bliskich. Bardzo ważne jest, by w starszym wieku zapewnić im maksymalnie komfortowe warunki życia, aby bezpiecznie i samodzielnie mogli wykonywać codzienne czynności. Zarówno dobór odpowiednich osłon okiennych jak i innych ważnych elementów wyposażenia domu jest na pierwszym miejscu i powinien być naprawdę przemyślany

 

 

 


Tagi: pokój dla seniora,