Jak wybrać dom opieki?

Oddanie starszej, schorowanej osoby, bliskiej sercu jest niezwykle trudną decyzją do podjęcia jednak często konieczną, zwłaszcza gdy sami nie jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednich warunków oraz niezbędnej opieki. Zanim  jednak dokonamy właściwego wyboru dotyczącego wyboru odpowiedniego domu opieki należy przeanalizować wszystkie aspekty z nim związane, uzyskać odpowiedź na wszelkie wątpliwości oraz nasuwające się wraz z nimi pytania, a także ustalić posiadane względem domu oczekiwania - wszelkie te kwestie zostaną ujęte w poniżej opisanym artykule, z którym warto się zapoznać aby uzyskać pełną wiedzę w tym zakresie. 
 
Jednym z podstawowych przedmiotów dotyczących powierzenia osoby pod opiekę domu spokojnej starości konieczne jest nic innego jak zaznajomienie się z systemem  ich funkcjonowania oraz rodzajem występujących domów opieki. Zezwolenie od wojewody a także wpis do odpowiedniego rejestru zgodnie z podlegającą instytucją państwową to podstawowy warunek jaki powinien posiadać każdy dom seniora, warto zatem zwrócić na to uwagę, czy w danym miejscu są przestrzegane przepisy prawne. Jeżeli chodzi o rodzaje domów seniora należy wyszczególnić:
 

Państwowe domy opieki

domy opieki o charakterze państwowym – to inaczej Domy Pomocy Społecznej, do których są kierowane osoby wymagające opieki w podeszłym wieku, są schorowane oraz takie, którym nie jesteśmy w stanie zagwarantować usług opiekuńczych; Senior który ma zamieszkać w domu opieki jest kierowany do miejsca znajdującego się jak najbliżej jego dotychczasowego adresu zamieszkania. Niestety bardzo często się zdarza, że termin oczekiwania na przyjęcie to minimum trzy miesiące stąd nasuwają się  w tej sytuacji dwa możliwe rozwiązania, mianowicie w sprawie nie cierpiącej zwłoki można starszą osobę skierować do innego domu opieki, niemniej jednak tylko za jego osobistym przyzwoleniem, w innym wypadku pozostaje uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na miejsce na liście osób rezerwowych, które są niestety w państwowych domach opieki bardzo długie
 

Prywatne domy opieki

prywatne domy opieki – powstają one w trosce o starsze osoby, które będąc w  podeszłym wieku nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, są schorowane lub samotne w związku z tym ich celem jest zapewnienie spokoju, bezpieczeństwa oraz komfortu życia seniorom. Mają one charakter prywatny bowiem należą do  konkretnych właścicieli, mimo to przed powierzeniem pod opiekę prywatnego domu opieki seniora należy również sprawdzić jego pozycje prawną, legalność oraz zasady funkcjonujących przepisów i ich obowiązywanie. Z pewnością są lepszą alternatywą dla osób, które potrzebują natychmiastowo powierzyć pod opiekę seniora dzięki czemu unikną oczekiwania na liście rezerwowej. Obecnie prywatnych domów opieki występuje bardzo wiele dlatego wybór jest naprawdę duży, jednakże standard, jakość oraz warunki w poszczególnych domach starców są naprawdę zróżnicowane a zatem opieka opiece nie równa. Podobnie jest 
z cennikiem ustalonym za pobyt w takim domu opieki, każda  z tych instytucji ma odrębne ceny uzależnione od warunków, lokalizacji, standardu a także oferowanych usług medycznym zatem nie da się określić jednoznacznej ceny dla wszystkich domów ponieważ w każdym z nich będzie ona indywidualna. Pomimo iż słyną one z droższych opłat niż  te oferowane za utrzymanie seniora w państwowym domu opieki to jednak większość osób wybiera właśnie te jako przyszły dom dla swoich bliskich seniorów, Dlaczego tak to wygląda? O tym będzie można przekonać się już wkrótce. 
 

Czynniki wyróżniające domy seniora

Wybór oraz podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej wyboru domu dla seniora to sprawa  niezmiernie ważna, jednakże jest to już po części drugi krok- realizacja. Zanim jednak do tego dojdzie, należy dokładne rozważyć pozostawienia seniora w domu opieki oraz przeprowadzić z nim rozmowę w tym kierunku. Dlaczego jest to tak  ważne? Otóż pominięcie tego kroku najczęściej pomimo dobrych zamiarów kończy się wyrzutami sumienia oraz zadręczaniem siebie samego z powodu oddania seniora pod opiekę do domu starców. A przecież nie o to chodzi. Warto sobie uświadomić, że robimy to dla jego dobra nie zaś po to aby wyrządzić mu krzywdę, zwłaszcza gdy nie posiadamy możliwości podjęcia opieki nad nim w życiu codziennym a on sam potrzebuje  opieki  przez 24h, jest schorowany, cierpi na demencję, Alzheimera czy jeszcze innego rodzaju chorobę, która wymaga fachowej opieki oraz profesjonalnych usług medycznych. Najważniejsze jest jednak w tym aby rozważania te przeprowadzić wspólnie z seniorem w taki sposób aby był on świadomy sytuacji oraz mógł zdecydować na tyle ile to możliwe o swojej przyszłości. Po przeanalizowanie tak zwanych „za” i „przeciw” warto przyzwolić seniorowi również na dokonanie wyboru domu opieki, aby miał swój wkład własny w decydowaniu o własnym życiu, gdzie spędzi resztę życia. Dzięki wspólnemu podjęciu decyzji będziemy mieć świadomość, że postąpiliśmy słusznie, sam zaś senior nie będzie czuł się porzucony czy też oddany,  będzie natomiast miał poczucie, że jego życie oraz zdrowie nie jest jego rodzinie obojętne ponieważ zapewnili mu fachową opiekę, której sami nie są w stanie sprostać.
 
Po wspólnych rozmowach oraz uświadomieniu sobie co jest „prawdziwym dobrem” dla seniora czas na kolejny etap, a mianowicie wybór domu opieki, który należy poddać  dokładnej analizie oraz weryfikacji, warto przeprowadzić je według następujących czynników jak :
 
 • lokalizacja domu oraz dostępność odwiedzin - to  jedne z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze domu seniora ponieważ oddając straszą osobę pod opiekę chcemy mimo mieć do niej jak najłatwiejszy dostęp, aby móc ją jak najczęściej odwiedzać oraz móc sprawdzić stan zdrowia, mieć pewność, że wszystko u niej w porządku. Ponadto ważne jest samo usytuowanie domu, czy w pobliżu niego cokolwiek się znajduje gdzie seniorzy będą mogli wyjść na spacer, do kina bądź kawiarni poza plac ośrodka czy też dom znajduje się z dala od cywilizacji nieopodal lasu, w którym zwyczajnie nic się nie dzieje;
 • bezpieczeństwo domu – to podstawa domu dla seniora, ponieważ oddając go w obce ręce chcemy zagwarantować swojemu seniorowi nic innego jak między innymi bezpieczeństwo, którego w swoim domu mieszkając samotnie zapewne nie posiadał. W tym celu należy zwrócić uwagę na przystosowanie zarówno wnętrza budynku jak i zewnątrz do życia osób starszych, czy aby na pewno dom opieki zapewnia warunki niezagrażające życiu oraz zdrowiu seniorów.
 • Standard domu – to nic innego jak jakość przedmiotów w domu seniora oraz estetyka urządzonego wnętrza, mile widziany jest również posiadany ogród wokół domu umożliwiający seniorom spędzanie ciepłych dni w otoczeniu zieleni na świeżym powietrzu który zdecydowanie korzystnie wpłynie na ich samopoczucie.
 • Usługi oraz pomoc medyczna - to jedne z ważniejszych czynników, na jakie powierzając starszą osobę opiece powinniśmy zwracać uwagę, zwłaszcza istotną rolę pełnią one gdy starzec cierpi na konkretnego rodzaju chorobę lub schorzenia, nie mniej jednak opieka medyczna powinna być w domu przeznaczonych dla osób starszych na najwyższym poziomie, zatem warto upewnić się jakiego rodzaju leczenie oraz zabiegi wchodzą w pakiet usług świadczonych w konkretnym domu. Co więcej właścicielowi domu opieki należy z pewnością zadać takie pytania jak np. Jakiej specjalizacji lekarze są w nim zatrudnieni? Jak  często można skorzystać z ich usług ? Czy personel pielęgniarek jest dostępny  całodobowo? Jak zamierza leczyć oraz kontrolować stan zdrowia powierzonego przez nas  seniora jeżeli cierpi na konkretną chorobę - podając jej nazwę. Dzięki uzyskanym odpowiedzią będziemy posiadać świadomość jakie panuje podejście oraz zasady do poszczególnego pacjenta domu a także na jaką opiekę może on liczyć w umowie można uwzględnić wszystko jednakże dobrze by było gdyby miało to również odbicie w rzeczywistości.
 • Atrakcje oraz rozrywki dla seniorów - powierzając starszą osobę pod opiekę wybranego domu chcemy mieć pewność, że oprócz dachu nad głową będzie on czuł się on w nim dobrze i szczęśliwie. W tym celu domy opieki organizują specjalne zajęcia dla seniorów w celach rozgrywkowych oraz edukacyjnych, które mają za zadanie rozwijać oraz ćwiczyć ich umiejętności myślenia oraz pamięci, z którymi często mają problemy w  podeszłym wieku. Ważne jest zatem aby zweryfikować jaki plan dnia proponuje wybrany dom i jakiego rodzaju atrakcje on gwarantuje swoim podopiecznym,
 • Miesięczną cenę za pobyt seniora – decydując się na konkretny dom opieki chcemy mieć świadomość, jaki będzie miesięczny koszt opieki nad seniorem oraz jaki zakres usług wchodzi w tą cenę.
 
Powyżej wymienione pojęcia to podstawowy zestaw zagadnień jakie należy zweryfikować zanim zdecydujemy się na wybrany dom opieki oraz będziemy chętni podpisać z nim umowę powierzenia opieki nad osobą starszą. Nie wystarczy jednak sprawdzenie tych informacji na stronie internetowej domu opieki ponieważ to jeszcze o niczym nie świadczy, rozsądnym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji odwiedzenie tego miejsca gdzie przeprowadzimy samodzielną wizytę, podczas której zweryfikujemy wszystkie oferowane przez to miejsce usługi oraz możliwości naocznie. Co więcej przed podpisaniem umowy dobrze jest umówić się na spotkanie z dyrektorem ośrodka opieki aby móc w wyczerpujący sposób uzyskać informację na wszelkie niecierpiące zwłoki pytania, które nas nurtują. Można również dogadać się z właścicielem na tak zwany okres próbny pobytu seniora, podczas którego będzie mógł on się zadomowić poznać zasady funkcjonowania ośrodka opieki oraz sprawdzić czy chce zostać w nim na stałe. Dobrą wskazówką będzie również prześledzenie opinii innych osób na temat poszczególnego miejsca, które nas interesuje.
 

Podsumowanie jak wybrać dom opieki

 Reasumując mamy pewien zarys jak dokonać wyboru domu opieki aby okazał się on trafiony:
 1. rozmowa oraz podjęcie wspólnej decyzji z seniorem o jego zamieszkaniu w domu opieki,
 2. weryfikacja niezbędnych czynników przed podjęciem decyzji,
 3. przeprowadzenie wizyty kontrolującej oraz umówienie się na spotkanie z dyrektorem ośrodka opieki celem uzupełnienia brakujących informacji,
 4. dodatkowe sprawdzenie wybranego przez nas miejsca za pomocą forów internetowych, rozmowy z innymi osobami oraz porównanie z innymi ofertami ośrodków opieki,
 5. powierzenie pod opiekę seniora na okres próbny jeżeli właściciel ośrodka wyraża na to zgodę
 6. podjęcie decyzji jeżeli jesteśmy ku temu przekonani.
Prywatnych domów opieki jest na rynku niezmiernie dużo, stąd wybór jednego konkretnego jest naprawdę trudnym wyzwaniem, dodatkowo większość z nich nie jest do końca przekonywająca ponieważ oferty przedstawiane przez większość ośrodków podają zaledwie ogólne informację przez co wydają się niewiarygodne. Jeżeli jednak zależy nam na szczegółowej oraz dokładnej weryfikacji ośrodka warto zapoznać się z ofertą Domu Seniora Nad Strumykiem w Częstochowie, która przedstawiona jest bardzo szczegółowo, wprowadzając oraz zapoznając potencjalnego klienta z konkretnymi informacjami od A do Z. Dużą zaletą oferty nad Strumykiem są podane informacje oraz standard, jaki proponuje Dom Seniora,  który przedstawia bez ukrytych dodatkowo kosztów co jest rzadko spotykane wśród domów opieki w Polsce. Co więcej w wyczerpujący sposób przedstawia wszelkie informacje na temat usług oraz zajęć, jakie wchodzą w ramach opieki nad seniorem. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, że dom opieki nad Strumykiem umożliwia swoim podopiecznym zarówno pobyt stały bądź czasowy na określony czas, dzięki któremu można poznać warunki w nim panujące oraz ewentualną decyzję o dłuższym pozostaniu seniora.
 
Zwykle tak też się dzieje ponieważ warunki panujące w Domu Seniora są naprawdę dogodne, sam budynek reprezentuje naprawdę wysoką klasę oraz standard, który charakteryzuje się świetnie wyposażonymi pokojami oraz licznymi udogodnieniami zastosowanymi wobec swoich podopiecznych jak np. winda, biblioteka, sala telewizyjna, duży ogród, gabinet lekarski. Seniorzy w nim zamieszkujący mają do dyspozycji 5 posiłków dziennie, które są dostosowane do zaleceń lekarskich wcześniej ustalonych z dietetykiem, świetną opiekę lekarką o różnorodnych specjalizacjach, moc rozrywek i atrakcji na co dzień jak np. zajęcia muzyczne, plastyczne,warsztaty edukacyjne, pikniki rodzinne, turnieje w gry  w warcaby oraz szachy. To tylko jedne z licznych zajęć jakie mają do dyspozycji mieszkańcy Domu Seniora, warto zatem skorzystać oraz zapoznać się z całą jakże bogatą ofertą ośrodka wraz z dostępnym cennikiem oraz dostępnymi pakietami. Odpowiadając zatem na powyżej wskazane pytanie dotyczące częstszego podejmowania wyboru prywatnych domów opieki pomimo iż ceny są wyższe niż państwowych ośrodkach, można z pewnością zauważyć gołym okiem różnicę oferowanych usług adekwatnych do ceny. Co więcej ceny w publicznych domach opieki wcale nie są takie niskie ponieważ są one tak naprawdę uzależnione od możliwości finansowych seniora oraz jego rodziny, dlatego zdarza się, że są one porównywalne z prywatnymi ośrodkami. Różnica jest jednak znacząca bowiem w prywatnym domu mamy pewność natychmiastowej opieki bez konieczności oczekiwania a urozmaicony plan dnia na co dzień sprawia, że senior przeżywa często drugą młodość oraz cieszy się na nowo życiem.
 


Często zadawane pytania:

dom opieki, dom seniora, dom spokojnej starości, dom starców, dom opieki społecznej, tani dom opieki, domy opieki mazowieckie, dzienny dom seniora, domy opieki ceny, prywatny dom opieki, prywatne domy opieki, opieka paliatywna w domu, dom opieki dla osób starszych, dom opieki społecznej jak załatwić, dom spokojnej starości ceny, państwowe domy opieki, dom pomocy, dom opieki sosnowiec, prywatne domy opieki mazowieckie, domy opieki pomorskie, dom opieki zachodniopomorskie, prywatne domy opieki śląskie, dom opieki seniora, dom seniora pomorskie, prywatne domy opieki dolnośląskie, dom dla seniora, dom seniora harmonia, dom opieki dla seniora, domy opieki dolnośląskie, dom opieki bielsko biała, ośrodek dla chorych na alzheimera, prywatne domy opieki pomorskie, dom seniora zachodniopomorskie, dzienny dom seniora ceny, prywatny dom seniora, dom opieki nowy dwór mazowiecki, dom opieki babice, dom seniora 70 plus, dom opieki spolecznej, dom opieki dla osób z demencją starczą, dom seniora koszty, dom opieki dla ludzi starszych, niepubliczne domy opieki,  dom opieki dziennej dla osób starszych, ośrodek dla chorych na alzheimera dolny śląsk, koszt pobytu w domu starców, domy opieki na dolnym śląsku, dom opieki z alzheimerem, dzienny dom pomocy społecznej, ekskluzywny dom spokojnej starości, ile kosztuje dom opieki społecznej, koszt domu opieki, cena pobytu w domu opieki, opieka za dom, ośrodki opieki dla chorych na alzheimera, ośrodki dla osób z demencją, prywatny dom, dom opieki dla niewidomych, dom spokojnej starości zielona góra, domy pomocy społecznej prywatne, nfz domy opieki społecznej, ile kosztuje dom spokojnej 


Tagi: jak wybrać dom opieki, jak wybrać dom spokojnej starości, wybieramy dom seniora, polecany dom seniora, domy opieki, dom opieki Częstochowa, dom spokojnej starości,