Niedobór witaminy D u osób starszych

Organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje różnorodnych witamin, które są dostarczane wraz z pokarmem. Każda witamina ma swój udział oraz rolę w organizmie poprzez uczestnictwo w różnych procesach życiowych. Podobnie jest z witaminą D a dokładnie kalcytriolem, który ma swoje miejsce  wśród pozostałych organicznych związków chemicznych i jest czynną postacią witaminy D. Zwłaszcza dużą rolę pełni jeśli chodzi o osoby starsze. W Domu Seniora nad Strumykiem dietetyk przepisujący jadłospis poszczególnemu podopiecznemu, analizuje bardzo poważnie między innymi posiłki jakie zostają podane, które umożliwiają przyswajanie osobom starszym witaminy D, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę czym grozi jej niedobór w sędziwym wieku.

Za co odpowiada witamina D ?

Witamina D jest źródłem wapnia,w związku z czym oprócz tego, że  odpowiada za odpowiednią budowę kości w okresie wzrostu u dzieci, tym samym powstrzymuje kości przez złamaniem. Widać zatem, że witamina D pełni bardzo ważną funkcję zwłaszcza jeśli chodzi o seniorów, ponieważ złamanie kości w podeszłym wieku jest bardzo kłopotliwą dolegliwością. Wiążę  się  ona z długotrwałym noszeniem gipsu, często dzieje się tak, że kości nie chcą się zrastać, towarzyszą temu liczne zaburzenia co w ostateczności prowadzi do konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Złamanie jakiekolwiek rodzaju wśród osób starszych oprócz tego, że jest długotrwałym procesem regeneracji często wpływa na psychikę samych seniorów a mianowicie obawę przed kolejnym upadkiem, zaburzenia depresyjne co przyczynia się do spadku ich aktywności fizycznej. Oprócz wpływu  na układ kostny witamina D ma wpływ na odpowiednią pracę wielu narządów.

Witamina D dla seniora

Jedną z jej kolejnych funkcji jest ochrona naczyń krwionośnych, co w przypadku niedoboru grozi miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym głównie wśród seniorów. Chroni układ odpornościowy przed przewlekłymi chorobami, ma zbawienne działanie na cukrzyce, osteoporozę oraz zaburzenia na tle sercowym. Choć dotychczas twierdzono, że słońce ma w głównej mierze działanie negatywne na skórę i organizm człowieka, wielkim zaskoczeniem jest ciekawostka, że  jeden z rodzajów witaminy D, a dokładnie witamina D3 jest wytwarzana poprzez promieniowanie słoneczne w okresie letnim, która zapewnia osłonę nowotworową.

Ponadto witamina D jest jednym  z elementów usiłujących pomóc przezwyciężyć anemię, która często występuję wśród seniorów. Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie witaminy D, które można dostrzec gołym, a mianowicie szeroki wachlarz zastosowania witaminy D, należy zauważyć że pomimo rangi witamina D świadomość ludzi na temat jej niedoboru jest również  znacząca. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, gdzie zapotrzebowanie na witaminę D jest większe niż u ludzi młodych, wiedza na ten temat jest znikoma. Według przeprowadzonych badań przyswajanie witaminy D u osób starszych jest czterokrotnie mniejsze niż w przypadku młodego organizmu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie przez seniorów odpowiedniej diety oraz zaleceń lekarskich by utrzymać odpowiedni jej poziom. Z tego też powodu opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem skupiają dużą uwagę na odpowiednie żywienie swoich podopiecznych, ponieważ doskonale wiedzą jak cennym składnikiem dla osób starszych są witaminy i jak poważne konsekwencje grożą w przypadku ich niedoboru. 


Tagi: witamina D, witaminy dla seniora, witamina D dla seniora, niedobór witaminy D, dom seniora dietetyk, dom seniora Częstochowa, zdrowe odżywiane, dieta dla seniora,