Jak dbać o nasze serce

Kolokwialnie mówiąc o sercu można powiedzieć, że jest to element, dzięki któremu człowiek jest zdolny kochać i darzyć uczuciem drugą połówkę. Nie mając serca jest więc osobom pozbawioną uczuć i niezdolną do życia z drugą osobom. Przechodząc jednak do sedna, serce to jeden z najważniejszym narządów ludzkich, stanowiący meritum funkcjonowania człowieka. Poprzez nieustanną pracę przetacza ono krew do wszystkich żył, tętnic oraz naczyń krwionośnych czyli całego układu krążenia.

Serce Seniora

Widać zatem na podstawie naukowców, że sprawne serce oraz jego bicie jest gwarancja oraz fundament budowy człowieka. Zaburzenia na tle sercowym prowadzą do nieprawidłowości zachodzących w organizmie człowieka zwykle na tle układu krążenia co dalej prowadzi do daleko idących konsekwencji oraz problemów zdrowotnych. Warto zatem dbać o swoje serce, by było sprawne i prawidłowo funkcjonować należy nie tylko stosować odpowiednią dietę jak i wyeliminować różnego rodzaju źle wpływające na serce nawyki ale też zapobiegać i kontrolować rutynowo pracę serca.

Badanie serca EKG

Profilaktyka serca powinna polegać na między innymi badaniu ciśnienia tętniczego, które pokazuje bądź alarmuje jeśli poziom ciśnienia przekracza normę tym samym nabywamy wiedzę, że w naszym układzie krążeniowym zachodzą nieprawidłowości. Nie dokonując rutynowych pomiarów nie mamy świadomości gdy nasze serce jest narażone na chorobę tym samym nie możemy zapobiec zanim dojdzie do jej rozwoju. Jednym z kolejnych wartych uwagi badań dla utrzymania prawidłowej pracy serca jest pomiar EKG serca oraz pomiar cholesterolu we krwi. Wykonując wyżej wymienione badania mamy świadomość sytuacji jak pracuje nasze serce i w razie wystąpienia dolegliwości nie pozostajemy temu bierni.

Dbałość o seniora 

Z taką wiedzą  lekarską pracują opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem, którzy doskonale zdają sobie sprawę jak ważne jest serce oraz zdrowie ich podopiecznych, dlatego też rutynowo przeprowadzają wśród seniorów poszczególne badania. Ponadto  wiedzą doskonale i nie bagatelizują  odpowiedniej diety, jaka jest przeznaczone dla starszych osób. Zdrowa i odpowiednia dieta nastawiona na właściwą pracę serca powinna na pierwszym miejscu unikać cukru, który potrafi diametralnie podnieść ciśnienie a zatem, wpływa szkodliwie na rytm serca. Nie bez powodu cukier jest nazywany cichym zabójcom, dlatego argument ten bardzo solidnie przestrzegany jest w diecie podopiecznych Domu Seniora.

Stres źle wpływa na pracę serca

Kolejnym czynnikiem źle wpływającym na serce jest stres, to jeden z kolejnych elementów, który w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania chorób m. in. na tle sercowym. Aby rozładować złe emocje oraz nerwy wśród osób starszych w Domu Seniora nad Strumykiem kładzie się duży nacisk na ruch oraz aktywność fizyczną wśród seniorów, organizowane są z tego powodu zajęcia, które noszą nazwę kinezyterapii. Oprócz tego organizowane są spacery, zajęcia integracyjne, wycieczki które mają za zadanie praktykować oraz rozwijać ich aktywność ruchową. Oprócz stosowania profilaktyki lekarskiej, dostarczanie ruchu oraz aktywnego wysiłku ważna jest również dieta bogata w produkty zawierające dużą ilość błonnika, małe ilości tłuszczów nasyconych a także produkty zawierające znaczne ilości witamin. Warto też zrezygnować czasem ze schabowego na rzecz ryby, które mają bardzo pozytywny wpływ na samą pracę serca.

Dieta w domu seniora

Tym na szczęście zajmują się wykwalifikowani dietetycy, którzy biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione elementy  odpowiedni sposób przepisują podopiecznym dietę. Najważniejszą jedną z często bagatelizowanych przyczyn zaburzenia serca są używki typu alkohol, papierosy i inne dopalacze, które w Domu Seniora nad Strumykiem są całkowicie nie dopuszczane do użytku.  Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić fakt że aby mieć zdrowe serce trzeba o nie przede wszystkim dbać. Nie ma jednej skutecznej tabletki która zagwarantuje odpowiednią pracę serca. Dlatego warto wziąć poszczególne czynniki pod uwagę i wziąć je  potocznie mówiąc do swego serca.


Tagi: serce seniora, jak dbać o serce, zdrowy senior, badania serca, senior w domu seniora, profilaktyczne badania serca,