Nasi seniorzy chętnie organizują przyjęcia oraz zapraszają  gości z innych domów seniora oraz z Uniwersytetu III Wieku. Spotkania integracyjne wnoszą wiele pozytywnych wrażeń dla Mieszkańców zarazem zaproszeni goście chętnie wracają do naszych kątów. Seniorzy nawiązują nowe znajomości, wymieniają się wspomnieniami, informacjami ,które są istotne dla każdego z nich. Takim spotkaniom towarzyszy muzyka, śpiew , taniec. Jest Bardzo przyjemnie , wesoło i rodzinnie. A seniorzy czuja się wciąż potrzebni innym. 

Uniwersytety  Trzeciego Wieku

Dzisiejszy świat z coraz większym nasileniem promuje aktywność fizyczną. Już od czasów dzieciństwa zachęca się by dzieci uprawiały sport, by nie dopuścić do ich otyłości, aż po osoby starsze by w swoim codziennym grafiku znalazły czas na ruch aby nie zatracić sprawności fizycznej. Nie mniej jednak zauważalne jest też, że w walce o idealną figurę i wyrzeźbione mięśnie mniej uwagi poświęca się na  propagowanie i poszerzanie wiedzy intelektualnej i sprawności umysłowej. Zatem nie można o tym zapominać, zwłaszcza osoby w starszym wieku powinny krzewić swój intelekt oraz pogłębiać wiedzę, ponieważ dzięki aktywnej pracy mózgowej zmiany biologiczne zachodzące pod wpływem wieku są zdecydowanie mniejsze bądź też postępują ze znacznym opóźnieniem. To tylko jedna z wielu zalet poszerzania oraz kształtowania swoich sprawności umysłowych. Jedną z istotnym jest również fakt, że aktualne uzupełnienie wiedzy przez seniorów sprawia, że nie czują się oni totalnie skołowani oraz przestraszeni nowościami współczesnego świata co często wprawia ich w uczucie bezsilności.
 
Opiekunowie Domu Seniora nad Strumykiem mając na uwadze cenne walory jakie występują w skutek systematycznych ćwiczeń pod kątem sprawności umysłowej seniorów wdrażają w ich życie program mający na celu codzienne czerpanie z wiedzy. Z tego względu  mieszkańcy Domu Seniora nad Strumykiem jeśli tylko wyrażają chęci oraz czują się sprawni mogą uczestniczyć w zajęciach Uniwersytety Trzeciego Wieku. W efekcie czego seniorzy mają możliwość się rozwijać, nawiązywać nowe kontakty, w skutek których mogą porozmawiać z poznanymi osobami  na wspólne poglądy, pasje oraz zamiłowania. Co więcej obecność na Uniwersytecie Trzeciego Wieku sprawia, że seniorzy zaznajamiają się z aktualnymi projektami edukacyjnymi, w które chętnie również sami się angażują. Pewne jest zatem, że udział  mieszkańców Domu Seniora nad Strumykiem na zajęciach bardzo dobrze wpływa na ich samopoczucie, na ich zdrowie psychiczne oraz rozwój intelektualny. Przebywając w otoczeniu innych osób i stykając się z problemami pochodzących z różnych sfer życia  niż dotychczas mieli okazję, seniorzy nabierają pozytywnej energii oraz chęci do dalszego rozwoju.
 
Zdając sobie sprawę jak wiele korzyści przynoszą zajęcia kształtujące seniorów Dom Seniora nad Strumykiem  organizuje w ramach opieki nad swoimi podopiecznymi warsztaty edukacyjne różnych dziedzin tj.: zajęcia kulinarne, plastyczne, muzyczne. Ponadto w każdy czwartek w Domu Opieki nad Strumykiem urządzany jest tzw. czwartek literacki, podczas którego opiekunowie czytają swoim mieszkańcom różnego rodzaju teksty literackie, które następnie wspólnie analizują oraz dzielą się swoimi wrażeniami na określonym temat. Seniorzy niezmiernie chętnie uczestniczą w takiego rodzaju zajęciach ponieważ mogą zdobyć nowe dla nich doświadczenie w skutek czego czują się spełnieni. Domu Seniora w swojej ofercie organizuje również wyjścia do kina, teatru, wycieczki oraz imprezy integrujące, gry i zabawy planszowe, turnieje gry w szachy, warcaby i wiele innych mając na celu umożliwić rozwój seniorów pod kątem kulturowym, towarzyskim oraz społecznym.
 
Jak widać zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie się pod kątem intelektualnym jest bardzo potrzebne osobom starszym, pomaga im to przełamywać bariery, które są dla nich hamulcem, a także wzbudzają w nich ciekawość świata w skutek czego postępujący do przodu świat nie jest już dla nich przerażający. Zaś rozwój oraz kształtowanie intelektu wpływa w zdecydowany sposób poprawienie sprawności umysłowej seniorów. 

Tagi: spotkanie w domu seniora, wymiana pokoleń dom seniora, spotkania seniorów, spotkania dom opieki Częstochowa,